Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

W budowlance oszukują na potęgę. Obiecują dobry materiał, a sprzedają bubel

Polacy masowo oszukują Polaków. Okazuje się, że nawet co piąty produkt budowlany nie spełnia deklaracji jakościowych producenta.
W budowlance oszukują na potęgę. Obiecują dobry materiał, a sprzedają bubel

Źródło: Canva

Marek Wielgo, ekspert z Gethome.pl, wie, jak nie dać się oszukać, i doradza innym. Wystarczy skorzystać z pewnego rejestru. 

Dobra jakość tylko na papierze 

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), udostępnionych przez Gethome.pl, na 373 badane próbki produktów budowlanych, aż 77 miało gorsze właściwości użytkowe niż deklarowane przez producentów. To nadal dużo, jednak sporo mniej niż jeszcze niedawno, gdy udział niewłaściwej jakości wyrobów budowlanych w badanej partii sięgał 60 proc. 

Spadek produktów złej jakości to wynik wprowadzenia przepisów ograniczających poczucie bezkarności wytwórców materiałów budowlanych. Nowe regulacje zobowiązują nadzór budowlany nie tylko do testowania podejrzanych próbek, ale także do publikacji wyników tych badań na swojej stronie internetowej, wraz z nazwami producentów. Producenci, których produkty zostały zakwestionowane, zostają obciążeni kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto ich obowiązkiem jest wycofanie wadliwego towaru z rynku. 

Jak na razie, GUNB opublikował wyniki badań 2622 produktów budowlanych, z czego aż 35 proc. testu nie przeszło pozytywnie.

Na tym oszukują najczęściej

Z analiz GUNB wynika, że niektóre kategorie wyrobów budowlanych częściej niż inne są obarczone nieprawidłowościami. Należą do nich materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe. 

Jednak jedna wpadka nie oznacza, że danego producenta od razu trzeba skreślić. Pojedyncza pomyłka może zdarzyć się każdemu i niekoniecznie jest celowa. Poza tym producenci mają prawo zawnioskować o ponowne przeprowadzenie badania zakwestionowanego produktu. Jeśli kolejne badania również wykażą nieprawidłowości, jako klienci dla własnego dobra  powinniśmy raczej rozejrzeć się za innym towarem. 

Marek Wielgo z Gethome.pl przypomina, że osoby planujące remont albo budowę powinny skorzystać z informacji zawartych w rejestrze nadzoru budowlanego. Rejestr ten umożliwia identyfikację producentów, którzy przestrzegają zapewnień dotyczących jakości, oraz tych, którym nie warto ufać.

Drogo, drożej, coraz drożej 

Nikt nie lubi być oszukiwany, tym bardziej, gdy w grę wchodzą ogromne pieniądze. A właśnie tak jest w przypadku budowy domu albo generalnego remontu. Firma HREIT udostępniła analizę, z której wynika, że od 2018 roku koszt budowy domu w Polsce wzrósł o ponad 76 proc.

Wybudowanie średniego domu, z pominięciem kosztów działki czy przyłączenia mediów, to wydatek przekraczający ponad pół miliona złotych. Czyli kolosalny, jak na kieszeń przeciętnego Polaka. 

Dlaczego jest tak drogo? Bo materiały budowlane podrożały – niektóre nawet o więcej niż 100 proc. – a i fachowcy słono sobie liczą. Część z nich podniosła koszty robocizny nawet o 70–90 proc.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów