Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Ekologiczne projekty w Rzeszowie

Ekologiczne projekty w Rzeszowie
trzmielowisko-projekt wiz-03-ink
W Rzeszowie powstaną ekologiczne projekty: mural, trzmielowisko i ławka solarna. Ekologiczny mural ozdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie, trzmielowisko powstanie w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, ławka solarna z kolei pojawi się w parku przy al. Cieplińskiego. Wartość każdego z trzech realizowanych ekologicznych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł. 

W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA) realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach. Ostatecznie Rzeszowianie zgłosili 16 projektów, z których wybrane zostały trzy do realizacji.

- Pierwsza z nich to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, trzecia to zieleń w mieście - mówił Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Jednym z pomysłów do realizacji jest mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11, ul. Podwisłocze. Nie będzie to jednak zwykły mural. Wykonany zostanie farbami fatokatalicznymi, czyli takimi, które pochłaniają zanieczyszczenia, neutralizują je. Tego typu murale są w Polsce tylko dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej. Podobne rozwiązania są stosowane w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W powstawanie rzeszowskiego muralu zaangażują się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, które będą tworzyły projekty. Następnie mieszkańcy będą mogli zagłosować, który projekt powstanie na szkolnej ścianie.

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna. Zostanie ona zamontowana w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego). Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania - panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych - portu USB oraz odbiór internetu.

Trzecim projektem będzie trzmielowisko. Stworzone zostanie w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym zamieszkają trzmiele. Są to owady, które zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły. Projekt zajmie teren o powierzchni 100 m kw. Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypane ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. To w niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele.

Tym razem akcja nazywa się „Rzeszów to MY”. Nabór potrwa do 17 maja br. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej urbanlab.erzeszow.pl. Wartość każdego z trzech realizowanych ekologicznych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów