Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ponad 200 pożarów traw w weekend na Podkarpaciu

Ponad 200 pożarów traw w weekend na Podkarpaciu
jeromey-balderrama-UgONGONhhls-unsplash-ink (3)
Cyklicznie na przełomie zimy i wiosny na terenie całej Polski odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym wypalaniem traw. Praktyka ta zazwyczaj prowadzi do powstania wielu sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego. Tylko w ostatni weekend podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do ponad 200 pożarów traw na polach, łąkach i nieużytkach. 

Wypalanie traw jest zabronione


Wypalanie traw, to coś, z czym walczą strażacy już od dawna. Ludzie zapominają lub zwyczajnie są nieświadomi, że wystarczy lekki wiatr, aby ogień rozprzestrzenił się i przeistoczył się w pożar, a ten niesie za sobą wiele przykrych skutków. Ogień niszczy bezpowrotnie drzewostany, które po pożarze odradzają się wiele dziesiątek lat.

Tylko w ostatni weekend (10-11 kwietnia) podkarpaccy strażacy wyjechali do ponad 200 pożarów. Ogień zdewastował ponad 73 hektary ziemi.  W gaszenie pożarów zaangażowanych było prawie 2000 strażaków. Problem zaczął się już wcześniej. Pierwsza dekada kwietnia to prawie 400 pożarów traw, a strażacy od początku roku zaangażowani byli w gaszenie prawie 760 tego typu pożarów. Ogień nie tylko zdewastował ponad 230 ha ziemi, ale także często dochodził do granic lasów i domów.

Nie każdy wie, że wypalanie traw w Polsce jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara nawet do 10 lat więzienia. Kary nadawane mogą być nie tylko przez policję czy prokuraturę, ale także przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

 

 

jeromey-balderrama-UgONGONhhls-unsplash
jeromey-balderrama-UgONGONhhls-unsplash

jeromey-balderrama-UgONGONhhls-unsplash
jeromey-balderrama-UgONGONhhls-unsplash


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów