Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

W Rzeszowie powstaną nowe ogrody kieszonkowe

W Rzeszowie powstaną nowe ogrody kieszonkowe
skwer fara-ink (1)
Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie w planach mają m.in. zagospodarowanie nowych skwerów, na których powstaną tzw. ogrody kieszonkowe. Nowe aranżacje powstaną na Placu Farnym i przy ulicy Chmaja. 

 

Park kieszonkowy to po prostu park o niewielkiej powierzchni. Jest to sposób na tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej, szczególnie dużych miast. Ich cechą charakterystyczną jest wyposażenie w elementy do odpoczynku lub zachęcające do aktywności fizycznej dzieci i dorosłych. Wykonanie nowych aranżacji zieleni w Rzeszowie zostało zaplanowane na przełom czerwca i lipca. Projekty obu aranżacji są już przygotowane przez Małgorzatę Buczkowską, pracownika Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Wszystkie projekty zieleni miejskiej pracownicy, którzy są architektami obrazu, starają się wykonać sami. Znacząco obniża to koszty i pozwala właściwie wykorzystać miejską przestrzeń.

Na parkach kieszonkowych plany jednak się nie kończą. Oprócz dwóch aranżacji pojawią się nowe aranżacje, a także dodatkowe nasadzenia na już istniejących terenach zielonych. W tym roku główną rolę odgrywać będą: róże, szałwie omszone, jeżówki purpurowe, rozchodniki okazałe i trawy ozdobne.

To jednak nie wszystko. Do nowych aranżacji wykorzystane zostaną także drzewa i krzewy. Będą to m.in. graby pospolite, klony, grusze drobnoowocowe, sosny górskie, jałowiec sabiński, berberys thunberga, rozplenica japońska, cis pospolity, trzcinnik ostrokwiatowy i krótkowłosy.

Rośliny zostaną dobrane tak, aby pasowały pod względem kompozycyjnym i zapewniały atrakcyjny wygląd, a także aby mogły swobodnie funkcjonować w warunkach miejskich. Dodatkowo, wybierając gatunki roślin, miejscy specjaliści zajmujący się zielenią, położyli duży nacisk na to, aby było jak najwięcej roślin miododajnych.

- W ten sposób wzbogacamy bazę pokarmową dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów zapylających, a to ważne dla nas wszystkich - mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W 2020 roku na terenach zieleni miejskiej, posadzonych zostało 28 000 drzew, krzewów, bylin, pnączy i traw ozdobnych.

- Zachęcamy do odkrywania miejsc, w których zrealizowane zostały w latach ubiegłych nasze projekty - mówi dyrektor Aleksandra Wąsowicz-Duch.

skwer fara

skwer fara

skwer fara

skwer fara


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów