Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 7 maja 2025 23:34
WAŻNE
Reklama

Emocjonujący tydzień w Watykanie: Rozpoczyna się konklawe, świat czeka na nowego papieża

Podziel się
Oceń

Ten tydzień zapisze się w historii Kościoła katolickiego. Dziś, 7 maja, w Watykanie rozpoczyna się konklawe, podczas którego kardynałowie z całego świata wybiorą nowego papieża. To wydarzenie budzi ogromne emocje i spekulacje wśród katolików i nie tylko, a uwaga mediów skupiona jest na Wiecznym Mieście.
Emocjonujący tydzień w Watykanie: Rozpoczyna się konklawe, świat czeka na nowego papieża
Widok na Plac Św. Piotra w Watykanie.

Źródło: pixabay

Jak zauważa ks. prof. Józef Kloch w rozmowie z Onetem, stare przysłowie "kto wchodzi na konklawe papieżem, ten wychodzi kardynałem" często znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Nadchodzące konklawe jest o tyle ciekawe, że decyzje nominacyjne papieża Franciszka znacząco zmieniły skład Kolegium Kardynalskiego. Jego zaskakujące nominacje w miejscach dotychczas nieposiadających kardynałów, jak Birma, sprawiły, że wielu elektorów nie zna się osobiście. To niewątpliwie utrudnia proces wyboru następcy św. Piotra.

Kluczową rolę w zbliżającym się konklawe odegrają tzw. kongregacje generalne. To czas intensywnych spotkań i wymiany poglądów między kardynałami, podczas których wyłaniają się potencjalni liderzy i kształtują się koalicje. Ks. Kloch podkreśla, że w obecnej sytuacji brakuje wyraźnego faworyta na miarę Benedykta XVI, co przywołuje wspomnienia konklawe z 1978 roku, które wyniosło na tron papieski Jana Pawła II.

Wśród rozważań na temat przyszłego papieża coraz częściej pojawia się możliwość wyboru kandydata spoza Europy. Ks. Józef Kloch, komentując te spekulacje dla Onetu, przyznaje, że Azja i Afryka są dynamicznie rozwijającymi się obszarami Kościoła. Niemniej jednak Europa wciąż pozostaje centralnym punktem, choćby ze względu na lokalizację Stolicy Apostolskiej. Ostateczny wynik pozostaje jednak otwarty.

Polskę na konklawe reprezentuje czterech kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski oraz Grzegorz Ryś. Szczególnie interesująca jest kandydatura kardynała Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, który zyskał międzynarodowe uznanie za swoją działalność charytatywną i liczne wizyty w Ukrainie. Włoska prasa spekuluje nawet, że mógłby on być "czarnym koniem" wyborów. Jednak ks. Kloch uważa, że bardziej prawdopodobny jest wybór kardynała innej narodowości.

Dziś o godzinie 16:30 w Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się pierwsze głosowanie. Z powodu nieobecności dwóch purpuratów z przyczyn zdrowotnych, w konklawe weźmie udział 133 kardynałów. Do wyboru papieża wymagana jest większość dwóch trzecich głosów, czyli 89 głosów. Jeśli dzisiejsze głosowanie nie przyniesie rezultatu, w kolejnych dniach przewidziane są po dwa głosowania przed południem i po dwa po południu, aż do momentu wyboru. Światową oznaką wyboru nowego papieża będzie biały dym unoszący się z komina Kaplicy Sykstyńskiej.

Wśród najczęściej wymienianych kandydatów ("Papabili") znajdują się Pietro Parolin z Włoch, Luis Antonio Tagle z Filipin, Mario Grech z Malty, Matteo Zuppi z Włoch, Peter Turkson z Ghany, Peter Erdo z Węgier oraz Jean-Marc Aveline z Francji. Czy któryś z nich zostanie nowym papieżem? A może świat zaskoczy "czarny koń" tych wyborów? Nadchodzące dni przyniosą odpowiedź na to fascynujące pytanie, trzymając w napięciu miliony wiernych na całym świecie.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama