Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Zostań rodzinnym archiwistą

Zostań rodzinnym archiwistą
archiw
Archiwum Państwowe zaprasza do udziału w projekcie „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, który obejmuje całą Polskę i kierowany jest do każdego, dla kogo domowe zbiory dokumentów, narastające niekiedy przez wiele pokoleń, mają nieocenioną wartość. To dla wielu z nas bogate źródło rozwijania tożsamości i przynależności do wspólnoty. Archiwa rodzinne budzą osobiste emocje. Takie zbiory, nadal nie w pełni doceniane, znajdują się w wielu domach. Tworzą historię społeczną, barwniejszą od dziejów podręcznikowych, zdominowanych przez osobistości życia publicznego i wielką politykę.

Celem projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii i uwydatnianie roli nieznanych szerzej osób, rodzin, rodów i lokalnych społeczności w przywróceniu niepodległej Polski. Upływ 100 lat od tamtej chwili skłania do symbolicznego bilansu. Nie można się przy tym ograniczać się do wydarzeń listopada 1918 r. i pierwszych lat II Rzeczypospolitej, bo odzyskana wówczas państwowość była budowana przez całe minione stulecie, a niezliczeni obywatele, niebędący postaciami z pierwszych stron gazet, mieli w tym udział i wkład.

Archiwum Państwowe zachęca wszystkich, którzy są w posiadaniu informacyjnych skarbów (a w nawale codziennych zajęć nie mieli czasu, by o nich pomyśleć, by sięgnęli do przysłowiowych nieotwieranych szuflad, gdzie spoczywają, niekiedy w zapomnieniu, rodzinne dokumenty i pamiątki) do udziału tym w projekcie wszystkich, którzy kultywują pamięć o swoich przodkach, starannie chroniąc relikty własnej przeszłości i szukają fachowej porady,.

Archiwiści w 33 archiwach państwowych i punktach konsultacyjnych w całym kraju oferują pomoc, jak dbać o rodzinne archiwa, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą. Przygotowany przez archiwistów-praktyków poradnik dla rodzinnego archiwisty dostępny jest na stronie internetowej projektu. Tutaj znaleźć można informacje, w jaki sposób prowadzić archiwum rodzinne, jak je opisywać, zabezpieczać i tworzyć cyfrowe kopie.

Więcej informacji: https://archiwarodzinne.gov.pl/ 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów