Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

#PodkarpacieNaWeekend: Bieszczadzka Kolejka Leśna

#PodkarpacieNaWeekend: Bieszczadzka Kolejka Leśna
Tomasz_Okoniewski-ink

Wielkimi krokami zbliżają się ferie w naszym regionie. Na Podkarpaciu zimowa przerwa w nauce rozpocznie się w Walentynki, czyli 14 lutego, i będzie trwała aż do 27 lutego. Dla tych, którzy nie wysyłają swoich pociech na zorganizowane wyjazdy, przygotuję w najbliższym czasie kilka propozycji. Podpowiem, jak ciekawie spędzić czas z dziećmi wyjeżdżając na jednodniowe wycieczki. Wyruszymy jak zawsze z Rzeszowa.


Para buch, koła w ruch…


Zaczniemy od Majdanu k/Cisnej, gdzie znajduje się stacja początkowa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej – najwyżej położonej kolejki wąskotorowej w Polsce! Ciuchcia właśnie rozpoczęła zimowe kursowanie. Będzie woziła turystów na trasie Majdan-Balnica-Majdan w każdą środę i sobotę o godzinie 11.00 - do 26 lutego br. Podczas dwugodzinnej przejażdżki można podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody i popijając gorącą herbatę cieszyć się niesamowitymi wrażeniami! W każdym wagonie wstawiony jest piecyk typu koza, przy którym można się ogrzać, gdyż wagony w większości są otwarte. Organizatorzy częstują gorącą herbatą, warto jednak zabrać własny termos oraz jakieś przekąski. Pamiętajcie też o ciepłym ubraniu.


źródło: kolejka.bieszczady.pl

Okres ferii zimowych to jedyna okazja do odbycia zimowej przejażdżki bieszczadzką ciuchcią. Przy odrobinie szczęścia w podróż zabierze Was stary, wspaniały parowóz. Miejsce docelowe – Balnica – położone jest tuż przy granicy ze Słowacją – zaledwie 75 metrów w linii prostej od stacji.


Jak to się wszystko zaczęło


Kolejka wąskotorowa ma długą historię, bo jej początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. W tamtym okresie – z małymi przerwami - aż do lat dziewięćdziesiątych XX w. służyła głównie do przewozu drewna. W latach dziewięćdziesiątych XX w. zawisły nad nią czarne chmury, które udało się rozgonić powołując Fundację „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, dzięki której zrewitalizowany tabor i infrastruktura służy dziś turystom. Bieszczadzka ciuchcia jest dziś jedną z najpopularniejszych atrakcji w Bieszczadach.


Informacje praktyczne


źródło: bieszczader.pl

Na wycieczkę najlepiej wybrać się własnym transportem. Przejazd z Rzeszowa powinien zająć Wam ok. 2 – 2,5 godz. w jedną stronę (proponuję trasę przez Sanok – Lesko – Baligród – Cisna - Majdan). Można też skorzystać z Biura Podróży Bieszczader, które organizuje wyjazdy łączące przejazd Kolejką ze zwiedzaniem innych bieszczadzkich atrakcji. Niestety w tym przypadku trzeba dostać się do Leska, skąd odjeżdża autokar. Na miejscu w Majdanie jest dość duży bezpłatny parking (w cenie biletu), z którego można skorzystać. W bilety proponuję zaopatrzyć się online przez zakładkę KUP BILET dostępną na stronie Kolejki: https://kolejka.bieszczady.pl/kup-bilet/.


źródło: kolejka.bieszczady.pl

Możliwy jest też zakup biletów w dniu przejazdu od godziny 10:00 na stacji w Majdanie, ale tu może się zdarzyć, że już ich zwyczajnie zabraknie. Ceny biletów na kursy zimowe: 40zł bilet normalny/33zł bilet ulgowy. UWAGA: Organizator przejazdów zastrzega, że w razie trudnych warunków atmosferycznych uniemożliwiających właściwe utrzymanie torów i bezpieczny przejazd kurs pociągu może zostać odwołany. Warto zatem rano, w dniu wyjazdu zadzwonić i się upewnić, że ciuchcia w danym dniu kursuje.


Po przejażdżce na pewno będziecie głodni. My zwykle zatrzymujemy się w Karczmie Skup Runa Leśnego, która znajduje się nieopodal Majdanu, w miejscowości Dołżyca k/Cisnej, przy Dużej Pętli Bieszczadzkiej. Serwują tam sporo dań z dziczyzną. Jest smacznie i klimatycznie. Można też zajechać do słynnej Siekierezady w Cisnej, a po drodze do Rzeszowa osłodzić sobie dzień w cukierni Słodki Domek, znajdującej się przy trasie wylotowej z Leska na Rzeszów. To miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek, poczuje się jak dziecko. Sami zobaczycie!


Tymczasem życzę Wam świetnej zabawy i czekam na Wasze zdjęcia i wrażenia z przejażdżki. Piszcie na adres: [email protected].


Dziękuję Panu Tomaszowi Okoniewskiemu, Joannie Kucharskiej – Marczak oraz Karinie Dawidowskiej za zgodę na udostępnienie klimatycznych zdjęć ciuchci w zimowej scenerii!


Kilka przydatnych linków:

Jak dojechać: https://goo.gl/maps/Gv6aa6ZVYCugEeL17

Strona www: https://kolejka.bieszczady.pl/category/aktualnosci/

Cukiernia Słodki Domek: https://goo.gl/maps/jK7cd2tPABrNuffP8

Karczma Skup Runa Leśnego: https://goo.gl/maps/fuKAFksL4PXadue17

Bar Siekierezada: https://www.facebook.com/Siekierezada

Biuro Podróży Bieszczader: https://www.facebook.com/bieszczady.biuro.podrozy.bieszczader/posts/4669316579818818


Tomasz Błażej - opiekun działu "#PodkarpacieNaWeekend"

Rzeszowianin, prawnik specjalizujący się w zarządzaniu, głównie w sektorze publicznym. Tata dwójki niesamowitych dzieciaków, który większość życia zawodowego spędził w Warszawie, a dziś na powrót zamieszkał z rodziną na rzeszowskiej ziemi. Uwielbia małe i duże podróże, szczególnie te w pełnym rodzinnym składzie, sport na świeżym powietrzu, dobrą kuchnię i dobrą książkę.Znasz ciekawe miejsce na Podkarpaciu warte odwiedzenia i chcesz o nim napisać? Interesujesz się sportem i turystyką? Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem? Napisz do mnie: [email protected]


Joanna_Kucharska_Marczak-ink

Joanna_Kucharska_Marczak-ink

MB

MB

źródło: kolejka.bieszczady.pl

Bieszczader

Bieszczader

źródło: bieszczader.pl

kolejka.bieszczady.pl

kolejka.bieszczady.pl

źródło: kolejka.bieszczady.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze