Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 03:39
Reklama

Dlaczego wycięto drzewa przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie?

Dlaczego wycięto drzewa przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie?
Dlaczego wycięto drzewa przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie-ink

Miasto tłumaczy to tym, że rozpoczęły się prace przy budowie hali sportowej. W związku z tą inwestycją nastąpiła wycinka drzew. Mieszkańcy Rzeszowa pytają, m.in. w mediach społecznościowych, czy była ona konieczna.


Hala sportowa powstaje przy budynku Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego w Rzeszowie. Będzie to obiekt, w którego wnętrzu znajdą się pełnowymiarowe boiska do gry w siatkówkę, piłkę ręczną i koszykówkę, cztery sale lekcyjne, siłownia, zaplecze sanitarne. Przewidziana w projekcie widownia będzie mogła pomieścić ok. 200 widzów. Hala będzie połączona ze szkołą.


Częścią zadania będzie także zagospodarowanie terenu przy hali - powstanie m.in. zewnętrzne boisko, bieżnia ze skocznią w dal, ponad 40 nowych miejsc parkingowych i nasadzenia roślinności.


Inwestycja będzie kosztować ponad 15,2 mln zł i ma być gotowa do połowy 2023 roku. Prace przy realizacji tego zadania właśnie się rozpoczęły.


W związku z tą inwestycją nastąpiła wycinka drzew. Mieszkańcy Rzeszowa pytają, m.in. w mediach społecznościowych, czy była ona konieczna. Zezwolenie na wycinkę roślinności znajdującej się na terenie, na którym powstaje hala, zostało wydane blisko rok temu - w sierpniu 2020 roku.


Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził rozmowy z projektantem hali. Cel rozmów – ograniczenie liczby wycinanych drzew przy okazji tej inwestycji.


– Chcieliśmy, aby udało się ochronić m.in. lipy rosnące od strony ul. Towarnickiego – mówią przedstawiciele zarządu zieleni.


Niestety według projektanta zmniejszenie liczby wycinanych drzew było niemożliwe ze względu na konieczność budowy drogi przeciwpożarowej.


Za każde jedno wycięte drzewo miasto Rzeszów posadzi pięć nowych. Nasadzenia zostaną wykonane m.in. przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego.


Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przed kilkunastoma dniami, zadecydował o tym, aby w Rzeszowie sadzone były wysokie, kilkumetrowe drzewa oraz by nowe wnioski dotyczące wycinki drzew były publikowane na stronie internetowej urzędu, by każdy z mieszkańców mógł się z nimi zapoznać.


Drewno drzew z ul. Towarnickiego zostanie wykorzystane do stworzenia pierwszego w Rzeszowie naturalistycznego placu zabaw. Powstanie on przy ul. Kotuli na os. Krakowska Południe. Znajdą się w nim nietypowe urządzenia do zabawy - drewniane kłody, labirynty, kryjówki, domki wykonane z wierzby. Będzie tam też ścieżka bosych stóp zrobiona z materiałów naturalnych, np. kory drzew, szyszek, piasku, żwiru itp. To dzieci będą decydowały o tym, czy na przykład góra konarów umieszczona na tym terenie będzie piramidą, torem przeszkód czy tunelem.


maf


Oceń

Komentarze
Maryna 17.07.2021 23:27
Żal drzew, ale hala reż potrzebna.
Reklama