Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Fijołek chce docenić rzeszowskich seniorów

Fijołek chce docenić rzeszowskich seniorów
BGP210524KFk-13-ink

To duża grupa mieszkańców miasta. Są zrzeszeni w klubach seniorów, aktywni, pełni pomysłów. Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa spotkał się z nimi wielokrotnie. Co z tych spotkań wynikło?

Fijołek stworzył, po rozmowach z seniorami, plan pomocy seniorom. Plan zawiera zarówno sugestie, jak i spostrzeżenia seniorów. Najważniejszą sprawą według seniorów i Fijołka jest powołanie Rzeszowskiego Centrum Seniora. Zadaniem takiego centrum byłoby tworzenie platformy wymiany wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy podmiotami, które działają na rzecz osób starszych, inicjowanie działań zmierzających do poprawy jakości życia osób starszych, promowanie idei uczenia się przez całe życie, podejmowanie działań zmierzających do zmiany stereotypowego postrzegania starości, ułatwianie dostępu do informacji, promowanie szeroko rozumianej aktywności seniorów i pomyślnego starzenia się, promowanie i organizowanie działań międzypokoleniowych, przeciwdziałanie wykluczeniu, izolacji i marginalizacji osób starszych, ograniczenie wykluczenia cyfrowego seniorów.
 


Strategia Polityki Senioralnej


-Strategia społeczna, która kończy się w 2022 roku przerodzi się w Strategię Polityki Senioralnej dla Miasta Rzeszowa – zaznaczył Fijołek.
W jej ramach powstanie:
- stanowisko pełnomocnika seniora, przy prezydencie Rzeszowa, który będzie koordynował politykę senioralną i wspierał środowiska seniorów. Będzie również rzecznikiem seniorów wobec różnych instytucji,
- Rzeszowskie Centrum Seniora z filiami osiedlowymi, czyli miejscami do integracji i spędzania wolnego czasu, ale również miejscami w których będą realizowane programy profilaktyczne i zdrowotne,
- program dotacji drobnych grantów (od 3-5 tys. zł) na wydarzenia kulturalne dla środowisk senioralnych. Łatwych do pozyskania i łatwych do rozliczenia,
- zorganizowanie dobrej jakości przestrzeni zielonej w mieście, w pobliżu miejsca zamieszkania,
- taxi dla seniora, czyli bezpłatne przejazdy taksówką, w celu załatwienia spraw w urzędzie czy wizyty u lekarza,
- program koncertów i wydarzeń artystycznych,
- ławeczka dla seniora, aby seniorom było łatwiej poruszać się po mieście,
- telefon życzliwości,
- złota rączka,
-rozwiązania związane z telemedycyną.

Barbara Stafiej ze stowarzyszenia Kreatywny Senior w Rzeszowie i przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów, mówiła o potrzebie „szycia na miarę” przy realizacji potrzeb seniorów. -Trzeba zrobić mapping poszczególnych osiedli Rzeszowa i wtedy wiedzieć na którym osiedlu, na jaką skalę potrzebne są te działania, o których dziś rozmawiamy. Cieszy mnie również ze Urban Lab rzeszowski zainicjował program otwartych danych, dzięki którym będzie można dowiedzieć się na przykład ile rzeczywiście jest osób mieszkających samodzielnie, samotnych, ile jest rzeczywiście osób na czwartych piętrach bez wind- dodała.

Barbara Stafiej podkreśliła, że nie wiemy też, ile osób w Rzeszowie jest wykluczonych, pozbawionych dostępu do komputera, Internetu i to również trzeba zbadać jak najszybciej.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów