Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

KSW nr 1 staje się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]

KSW nr 1 staje się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego [ZDJĘCIA]
DSC09893

Autor: fot. Kuba Kluz

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie staje się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego. W urzędzie marszałkowskim podpisano porozumienie w tej sprawie. 

Swoje podpisy pod porozumieniem, oprócz marszałka Władysława Ortyla złożyli: Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, Adam Niedzielski - Minister Zdrowia, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki oraz prof. dr hab. Sylwester Czopek - Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Najstarszy szpital w Rzeszowie staje się własnością Uniwersytetu


Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie to najstarszy rzeszowski szpital. Został utworzony w 1832 roku. Jego podstawowym zadaniem jest działalność lecznicza, czyli udzielanie świadczeń zdrowotnych, jak również promocja zdrowia oraz realizacja zadań dydaktycznych i badawczych związanych z kształceniem studentów medycyny i innych zawodów medycznych, a także wdrażanie nowych technologii medycznych oraz metod leczenia.

- To z pewnością historyczny moment wieńczący szereg wysiłków czynionych na rzecz utworzenia w naszym regionie uniwersyteckiej jednostki medycznej. W ciągu pięciu ostatnich lat dokonaliśmy restrukturyzacji tego szpitala, wdrożyliśmy procedurę oddłużenia i wspólnie z Uniwersytetem Rzeszowskim zapoczątkowaliśmy prace przygotowawcze, które docelowo umożliwiły przekazanie szpitala. Szpital, który staje się własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie służył nauce, edukacji, kształceniu studentów, ale przede wszystkim będzie służył mieszkańcom. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam w tym czasie pomagali. Dzisiejsza obecność panów ministrów świadczy o tym, że sprawa ma nie tylko wymiar regionalny, ale ma służyć całemu systemowi ochrony zdrowia w naszym kraju. Nakłady na ochronę zdrowia systematycznie rosną i to jest dobra wiadomość dla szpitala klinicznego, który od tej pory będzie rozwijał się już pod auspicjami Uniwersytetu Rzeszowskiego – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Placówka zyska dostęp do nowych środków finansowych


Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest wiodącym szpitalem onkologicznym w województwie, który może kompleksowo diagnozować i leczyć w różnych zakresach pacjentów onkologicznych – posiada m.in. onkologiczne oddziały zabiegowe, dzienny oddział chemioterapii, zakład radioterapii oraz pracownie diagnostyczne.

Prowadzi także Podkarpacki Rejestr Nowotworów, czyli jeden z 16 populacyjnych rejestrów tego rodzaju w kraju. Szpital jako jedyny w województwie, w ramach funkcjonującej sieci szpitali jest kwalifikowany do trzech profili: jest zarówno szpitalem onkologicznym, szpitalem pulmonologicznym oraz szpitalem II stopnia.

- To bardzo dobra decyzja. Gratuluję przede wszystkim pacjentom z Podkarpacia. Szpital zyska dostęp do nowych środków badawczych, szczególnie w zakresie badań klinicznych, ale będzie miał też własną bazę kliniczną, której celem jest kształcenie lekarzy. Fakt, że siedemdziesiąt procent absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim znajduje pracę tu - na Podkarpaciu, to jest symboliczny obraz pewnego podejścia i skutków, które w ostatnich latach staramy się realizować, gdzie systematycznie tworzymy warunki pozwalające na zwiększenie kadry lekarskiej. Uniwersytet Rzeszowski jest dobrym przykładem, jak konsekwentna polityka pozwala nadganiać i nadrabiać zaległości, bo przecież powstał kierunek lekarski, mamy własną bazę kliniczną, jest też planowana inwestycja, która zmodernizuje działalność tego szpitala, więc ten rozwój zapewnia pacjentom z Podkarpacia dostępność leczenia na wysokim poziomie przez wiele kolejnych lat – powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. 

Szpital ma odpowiadać wyzwaniom współczesnej medycyny


Wartość nakładów na inwestycje, remonty i zakupy sprzętu realizowane w latach 2018-2023 z zaangażowaniem środków samorządowych to prawie 182 mln zł, z czego 69 mln zł to środki budżetu województwa, a 113 mln zł środki unijne. Od 2017 roku w szpitalu zakończyły się lub nadal są realizowane największe inwestycje spośród tych w szpitalach wojewódzkich, w tym: Hematologia, nefrologia i stacja dializ za kwotę 52 mln złotych, Podkarpackie Centrum Chorób Płuc za kwotę 98 mln złotych, Uruchomienie Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej za 17,2 mln złotych oraz Ginekologia i położnictwo na kwotę 19,5 mln złotych.

- To wielka radość dla całego Uniwersytetu, a w szczególności dla Kolegium Nauk Medycznych, bo zyskujemy obiekt, który będzie odpowiadał na współczesne wyzwania medycyny w zakresie badań, leczenia i edukacji. Jeszcze raz bardzo dziękuję za przemyślaną decyzję, która pozwala myśleć o Uniwersytecie nieco inaczej niż do tej pory. Jesteśmy młodym Uniwersytetem, ale ten dzisiejszy akt przesuwa nas w nieco inny sektor - powiedział prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

 

 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów