Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na ulice Rzeszowa wjechał autobus wodorowy [ZDJĘCIA]

Na ulice Rzeszowa wjechał autobus wodorowy [ZDJĘCIA]
DSC09826
W Rzeszowie rozpoczęły się testy napędzanego wodorem autobusu. Ratusz chce kupić 20 tego typu ekologicznych pojazdów.

Testy wyprodukowanego w Sanoku autobusu Autosan 12LFH rozpoczęły się we wtorek 27 grudnia i potrwają do wtorku 10 stycznia. Zasilany ogniwem wodorowym pojazd będzie obsługiwał linię „koło”.

- Chcemy, aby Rzeszów był miastem neutralnym klimatycznie do 2030 roku i zielonym energetycznie. Jednym z najważniejszych obszarów, który podlegać będzie transformacji jest system transportu. Przed nami wyzwanie w postaci kontynuacji wymiany taboru. W ostatnich latach przechodziliśmy na transport o napędzie gazowym a teraz przed nami krok - autobusy wodorowe - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas prezentacji pojazdu.

Ratusz zaprasza Rzeszowian do zapoznania się z pojazdem


Miejski tabor liczy to obecnie 223 pojazdy, z czego 117 zasilanych jest gazem ziemnym a 10 prądem. Przez najbliższe dwa tygodnie Ratusz będzie obserwował jak ten pojazd zachowuje się w ruchu drogowym, jak wygląda jego eksploatacja.

- Od dziś mamy wodorowy autobus na testach i zapraszam rzeszowian do zapoznania się z nim. Miasto jest przygotowane do zakupu tego typu ekologicznych, zeroemisyjnych pojazdów. Jeśli tylko pojawią się środki z Unii Europejskiej to na początek będziemy chcieli kupić 20 autobusów wodorowych - zapowiedział prezydent Rzeszowa. 

Autobus, który od dziś jeździ po Rzeszowie jest dziełem inżynierów z fabryki Autosan. Jest to pojazd zeroemisyjny, który w procesie spalania emituje tylko parę wodną. Ten autobus może zabrać 85 pasażerów, jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

- Jego zbiorniki wodoru mają pojemność 320 dm sześc., co daje, po pełnym ich napełnieniu, możliwość przejechania 400 km. Mamy nadzieję, że nasz autobus dobrze spisze się na testach, także pod względem eksploatacyjnym i nasza firma będzie mogła, po przetargach, dostarczać tego typu tabor dla Rzeszowa - mówił Remigiusz Śnieżek, członek zarządu Autosan sp. z o.o.

 

 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów