Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Uwaga pieszy" - rzeszowska policja dba o bezpieczeństwo [VIDEO]

"Uwaga pieszy" - rzeszowska policja dba o bezpieczeństwo [VIDEO]
303-251279

Autor: fot. KMP Rzeszów

Rzeszowscy policjanci prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny pieszy”. Ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Szybko zapadający i dłużej utrzymujący się zmrok oraz gorsze warunki atmosferyczne powodują, że piesi są dla kierujących słabo widoczni. Elementem, który wpływa na ich bezpieczeństwo są odblaski. Warto wyposażyć się w takie elementy i nosić je nawet w miejscach, gdzie nie wymagają tego obowiązujące przepisy.

Dążąc do podniesienia świadomości oraz do ograniczenia liczby zdarzeń z udziałem pieszych, wczoraj, w rejonie wybranych przejść dla pieszych policjanci z rzeszowskiej komendy, przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodku uchu Drogowego i Związku Strzeleckiego „Strzelec”, rozdawali odblaski pieszym i zachęcali do ich używania.

Inicjatywa była także okazją, by przypomnieć pieszym o obowiązujących przepisach ruchu drogowego.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym obowiązuje w Polsce od 1 września 2014 roku.

Pieszego, który używa elementów odblaskowych, kierowcy zauważą już z daleka, nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Pozwala im to szybciej zareagować i uniknąć potencjalnej tragedii na drodze.

W trakcie wczorajszej akcji rozdających odblaski można było spotkać na trzech przejściach dla pieszych przy alei Cieplińskiego, na ulicy Warszawskiej i Kopisto. Rozdanych zostało prawie tysiąc opasek odbijających światło.

Większość z nich została przekazana przesz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.  

Oprócz działań profilaktycznych policjanci drogówki prowadzili działania kontrolne, zwracając szczególną wagę na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych.

Łącznie policjanci ujawnili 23 wykroczenia popełnione przez kierujących względem pieszych. Najczęściej było to przekroczenie prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.   

W przypadku pieszych, funkcjonariusze ujawnili 29 wykroczeń. Wobec 18 sprawców zastosowali pouczenia, a 18 ukarali mandatami karnymi. 

Najczęściej piesi przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym, poruszali się nieprawidłową stroną drogi lub niestosowali się do sygnalizacji świetlnej. W dwóch przypadkach mundurowi ujawnili brak wymaganych elementów odblaskowych.

Policjanci liczą, że dzięki tej akcji uda się ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, których określają mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów