Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Zabytkowy fryz w centrum Rzeszowa odrestaurowany [ZDJĘCIA]

Zabytkowy fryz w centrum Rzeszowa odrestaurowany [ZDJĘCIA]
1 (38)

Autor: fot. Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów

Staraniem wspólnoty mieszkańców, Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych oraz przy wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odrestaurowano zabytkowy fryz na elewacji kamienicy przy ulicy Sobieskiego 5 w Rzeszowie.

127-letnia kamienica przy ul. Sobieskiego 5 to drugi już budynek w ścisłym centrum miasta, restaurowany przez wspólnotę i Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ostatnim czasie.

W sierpniu br. konserwatorzy zabytków miejski i wojewódzki bez zastrzeżeń odebrali zrewitalizowaną zabytkową kamienicę przy ulicy Grunwaldzkiej 24. Tam spod warstw tynku podczas prac rewitalizacyjnych wydobyto XIX-wieczny wygląd budynku.

Elewacja oraz dach kamienicy zostały wyremontowane zjednoczonymi siłami wspólnoty mieszkańców i MZBM, przy dużym wsparciu ze strony miejskiego i wojewódzkiego konserwatorów zabytków.

W przypadku kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 odrestaurowano zabytkowy fryz znajdujący się na elewacji pod okapem dachu.

Pieniądze na renowację fryzu kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 udało się zdobyć w 2022 roku. - Otrzymaliśmy od konserwatora zabytków 55 000 złotych dotacji. Niestety znacznie wzrosły ceny materiałów i prac konserwatorskich.

Koszt renowacji wzrósł do 75057 złotych. Brakujące 20 000 złotych dopłaciła wspólnota mieszkaniowa i można było rozpocząć prace renowacyjne – opowiada Stanisław Selwa, z ROM nr 3 MZBM.

Dawną świetność fryzom przywrócili pracownicy firmy Ars Restauro Konserwacja Zabytków Rzeszów Romana Dawidziaka.

Prace objęte są 36-miesięczną gwarancją. Roboty były nadzorowane przez konserwatora zabytków oraz Jerzego Jędrykę, pracownika MZBM, który posiada uprawnienia konserwatorskie.

Fryz na elewacji kamienicy przy ul. Sobieskiego 5 składa się z 15 pól. Przedstawia m. in. herby rodowe. Ma powierzchnię 9,85 metra kwadratowego.

Kamienica przy ul. Sobieskiego 5 w Rzeszowie została zbudowana pod koniec XIX wieku w 1895 roku przez doktora Jakuba Bujniewicza, który odkupił działkę wraz z budynkiem w kształcie litery L od Karoliny z Mneków.

- Restauracja fryzu to jednak nie jedyne nasze działania w przypadku tej kamienicy. Planujemy tam także restaurację bramy wejściowej, która ma zabytkowy charakter. W sprawie bramy składamy wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o dotacje. Koszt tej pracy, która także ma być wykonana przez pracownię konserwacji zabytków to 36900 złotych – mówi Bogusław Siwiec, kierownik ROM nr 3 rzeszowskiego MZBM.
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów