Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

EBI wspiera strategiczny plan zrównoważonego rozwoju Rzeszowa

EBI wspiera strategiczny plan zrównoważonego rozwoju Rzeszowa
DSC00027
Autor: fot. Kuba Kluz
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał Rzeszowowi 350 mln złotych w formie pożyczki. Środki te będą przyznane na kolejne inwestycje.

Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI)  na finansowanie w kwocie 350 mln zł, które zostanie przeznaczone na wdrożenie inwestycji wspierających zrównoważony rozwój miejskiej infrastruktury.

- Finansowe wsparcie oferowane przez Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas niezwykle istotne. Pozwoli bowiem na finansowanie wielu zadań także naszych gminnych, ale i służących w przyszłości integracji i pomocy tym osobom, które u nas chronić się będą przed wojną - powiedział Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa.

Europejski Bank Inwestycyjny i Miasto Rzeszów współpracują od 2011 roku i dzięki tej długoletniej współpracy miasto może dynamicznie modernizować się i wdrażać strategię zrównoważonego rozwoju.

Finansowanie w wysokości 350 mln zł wesprze rozbudowę miejskiej infrastruktury, co pozwoli dopasować ją do znacząco zwiększonych potrzeb miasta. Inwestycje będą wpisywać się w działania korzystne dla ochrony klimatu jak i te objęte polityką spójności Unii Europejskiej, jako że Rzeszów leży w regionie spójności.

Od ponad 20 lat trendy demograficzne w mieście są pozytywne. W latach 2002-2021 liczba Rzeszowian wzrosła o 24%. Obecnie, w wyniku wojny w Ukrainie i napływu uchodźców, wzrosła o kolejne 50%, do 300 tys. mieszkańców.

Ten znaczący wzrost populacji stwarza pilną potrzebę rozbudowy infrastruktury i usług miejskich. Umowa z EBI umożliwi dynamiczną odpowiedź Miasta i dostosowanie bazy infrastrukturalnej do nowych potrzeb.

- EBI z dumą zacieśnia współpracę z miastem Rzeszów – wierzymy, że zaowocuje ona dalszym dynamicznym rozwojem miasta, nawet w tak trudnych obecnych realiach. Inwestycje, które planuje miasto z pewnością przyczynią się do rozwoju infrastruktury miejskiej i podniesienia komfortu życia mieszkańców. Wsparcie regionów spójności jest jednym z priorytetowych celów EBI i dołożymy wszelkich starań by je realizować – powiedziała prof. Teresa Czerwińska,  Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Pieniądze w formie ramowej pożyczki będą dostępne dla miasta przez 5 lat, a spłatę będzie można rozpocząć po upływie 6 lat. To od miasta zależy, w jakiej wysokości i na którą inwestycję z przygotowanej wstępnie listy je pozyska.

Możliwe będzie sfinansowanie nawet 100 procent kosztów inwestycji z pieniędzy EBI, ale władze miasta liczą, że uda się pozyskać na nie wkład własny chociażby z funduszy Unii Europejskiej, których nowe rozdanie rusza wkrótce.

Wśród priorytetów, o których prezydent Rzeszowa mówił podczas dzisiejszej uroczystości są m.in. rozbudowa szkoły podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej i budowa nowych żłobków na osiedlach Wilkowyja i Budziwój.

https://fb.watch/h0CWlGi5op/

 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów