Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Spotkanie biznesu z gospodarką - wystartował Kongres 590

Spotkanie biznesu z gospodarką - wystartował Kongres 590
DSC09148
Dziś na Uniwersytecie Rzeszowskim miało miejsce spotkanie biznesu z gospodarką, a nastąpiło to dzięki wydarzeniu Kongres 590. W tym roku odbywa się on pod hasłem Łączymy wszystkich”. Jest to trafne i oczywiste nawiązanie do sytuacji wiążącej się z ogarniętej konfliktem Ukrainie.

Podczas wydarzenia poruszane były problemy dotyczące m.in. kryzysu energetycznego łączącego się z napaścią Rosji na Ukrainę, a także współpracy państw Trójmorza.

Prezes Zarządu Kongresu 590, Wojciech Majewski, odczytał na scenie list od Premiera Mateusza Morawieckiego.„Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło: „Łączymy wszystkich”. Trudno o bardziej trafną diagnozę sytuacji, w jakiej znalazł się nasz region po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Trójmorze jest obecnie w samym centrum przemian geopolitycznych zachodzących w Europie. Wyjątkowe miejsce w tym procesie zajmuje Polska, która stała się najważniejszym kierunkiem ucieczki mieszkańców miast i wsi zagrożonych wojną. Od miesięcy pozostaje również niezastąpionym ogniwem w łańcuchu pomocy humanitarnej i wojskowej płynącej z całego świata na Ukrainę. Szczególnie pilnym wyzwaniem w obecnej sytuacji jest znalezienie rozwiązań, które pozbawiłyby Rosję możliwości stwarzania zagrożenia dla Europy. W tym celu powinniśmy zacieśniać skoordynowane wysiłki, które w efekcie doprowadzą do całkowitego paraliżu rosyjskiej machiny wojennej.”

Z kolei Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl, podkreślił wyjątkowy charakter regionu Podkarpacia.
„Ma w swoim DNA zapisane innowację, która jest ważna jeśli chodzi o rozwój, przyszłość Podkarpacia, a także naszej ojczyzny.”
Marszałek wspomniał także, że czas rosyjskiej agresji na Ukrainę przerwał relacje gospodarcze, lecz trzeba je na nowo odbudować.
„Trzeba już myśleć o tym momencie, kiedy wojna się zakończy i będzie ten czas odbudowy.” - przekonywał.
Na koniec Ortyl wyraził swoje zadowolenie z obecności firm, które odgrywają istotną rolę w procesie rozwoju gospodarczego
„Dziś debatujemy o przyszłości gospodarki na najważniejszym wydarzeniu gospodarczym - Kongresie 590. Cieszę się bardzo, że Pan Prezydent podtrzymał tradycję, aby finał Nagrody Gospodarczej Prezydenta miał miejsce właśnie na Podkarpaciu.”

Ważnym elementem dyskusji był temat dotyczący koncernu energetycznego Orlen. Karol Wolff, dyrektor biura strategii PKN Orlen, wyraził chęci budowy polskiego koncernu oil&gas, który będzie inwestował w energetykę, m.in. jądrową i odnawialną.

Z kolei Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, zachęcał do sięgania po tylko sprawdzone informacje.
„Trzeba konsekwentnie walczyć z fake newsami, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Cieszę się, że większość mediów w sposób odpowiedzialny do tego podchodzi. Ale jeszcze trudna praca przed nami, aby przeciwdziałać niepokojom, które chce wywołać Rosja w Polsce i także w innych krajach.” - mówił prezes Polskiej Grupy Energetycznej.
Dąbrowski zapewniał także o dostępności energii i węgla. Jego zdaniem Rosja próbuje przerzucić odpowiedzialność za kryzys energetyczny, który wywołała napadając na Ukrainę.
„To ona odpowiada za kilkukrotny wzrost cen węgla, gazu i ropy” - zaznaczył.

Pierwszy dzień Kongresu zakończyła Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP na której zostały wręczone statuetki nagradzające najlepsze polskie przedsiębiorstwa. Udział w niej wziął Prezydent RP - Andrzej Duda.

Drugi dzień Kongresu 590 odbędzie się już jutro. Zaplanowane na ten czas są debaty dotyczące m.in. polityki społecznej w dobie inflacji, prymatu Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz transformacji energetycznej. Wśród prelegentów znajdą się Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, prof. Andrzej Zybertowicz i Prezes Zarządu Tauron Ekoenergia sp.z.o.o. Przemysław Mandelt.

Kongres 590 to wydarzenie gospodarcze, odbywające się już od sześciu lat pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Udział w nim biorą najważniejsze osoby w państwie, m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, członkowie Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, a także naukowcy, eksperci i opiniotwórcy.

Wydarzenie skierowane jest do firm - zarówno tych mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. Jego organizatorami są spółka Kongres 590 oraz Stowarzyszenie Instytut Gospodarki Narodowej. Kongres podzielony jest na kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, które poruszają aktualne i najważniejsze tematy gospodarcze, a także dotyczące gospodarki, nauki, kultury i bezpieczeństwa. Nazwa Kongresu 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wprowadzone do obrotu w Polsce.

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów