Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Ruszyła budowa kotłowni gazowej w PGE Energia Ciepła w Rzeszowie

Ruszyła budowa kotłowni gazowej w PGE Energia Ciepła w Rzeszowie
DSC04411-1200x800
Autor: fot. PUW
Rozpoczęła się budowa nowoczesnej kotłowni gazowej w PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. W obecności lokalnych władz wmurowano kamień węgielny. 

Inwestycja ta jest jedną z wielu prowadzonych obecnie w Grupie PGE, których celem jest dekarbonizacja obszaru ciepłownictwa.

W uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która pogratulowała realizacji tak istotnej inwestycji 

– Podjęcie decyzji o realizacji zaplanowanej inwestycji, jaką jest kotłownia gazowa, jest na pewno ogromnym wyzwaniem, ale też jest tym, czego oczekujemy, jest gwarancją tego, że Polska, nasz region – zgodnie ze swoimi ustaleniami – realizuje plany inwestycyjne i działania, które mają na celu zaspokojenie różnych potrzeb mieszkańców – powiedziała wojewoda.

Obecnie w rzeszowskiej elektrociepłowni paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła i energii elektrycznej jest w 80% gaz ziemny.

Około 14% energii i ciepła udaje się odzyskać poprzez przetwarzanie odpadów komunalnych w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

– Jako lider transformacji energetycznej w Polsce, czujemy się zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą, aby mogła ona nadal funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Rzeszowie, dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja, na której zyskają mieszkańcy Rzeszowa – podkreśla Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.  

Nowe urządzenia zostaną zabudowane w nowym budynku kotłowni gazowej na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni. Całkowita moc cieplna kotłowni gazowej wyniesie 186 MWt.

Nowoczesna kotłownia będzie wyposażona w urządzenia zapewniające wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w ciepło przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

Głównym realizatorem inwestycji jest konsorcjum firm POLIMEX ENERGETYKA Sp. z o.o. i POLIMEX MOSTOSTAL S.A. Budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku.

Kotłownia będzie dysponować sześcioma identycznymi kotłami o mocy 31 MWt każdy, które zastąpią dwa kotły węglowe, pyłowe WP-120.

 

 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów