Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rzeszów w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych

Rzeszów w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych
RPMZ 2021_okładka Rankingu-ink
Podczas Konferencji Miasta Zrównoważone zaprezentowano zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. W Rankingu zostało sklasyfikowanych 50 największych pod względem liczby ludności miast na prawach powiatu w Polsce.

Jak wskazuje Jarosław Miziołek, prezes Zarządu w Arcadis, „ranking jest znakomitym sprawdzianem dla władz miejskich pokazującym, jak w przeciągu ostatnich kilku lat, poszczególne miasta radziły sobie w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju [...]. Walka z zanieczyszczeniem powietrza, skutkami zmian klimatu, nadmiernym zużyciem zasobów, konieczność poprawy jakości środowiska czy starzenie się społeczeństwa to istotne wyzwania, jakie stoją przed włodarzami miast."

W klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Jak wynika z opracowania, znaczna rozbieżność pomiędzy wysokimi wynikami w obszarach koncentrujących się wokół obszarów gospodarki i społeczeństwa i niższych lokat w obszarze środowiska widoczna jest także w wielu innych ośrodkach miejskich. Podobne różnice widoczne są także w:

Krakowie (Społeczeństwo – 2. miejsce, Środowisko – 50. miejsce, Gospodarka – 6. miejsce),
Wrocławiu (Społeczeństwo – 6. miejsce, Środowisko – 41. miejsce, Gospodarka – 3. miejsce),
Poznaniu (Społeczeństwo – 3. miejsce, Środowisko – 36. miejsce, Gospodarka – 4. miejsce),
Rzeszowie (Społeczeństwo – 4. miejsce, Środowisko – 21. miejsce, Gospodarka – 8. miejsce).

Obszar Środowiska w znacznej mierze skupia się na tych elementach przestrzeni miejskiej, które w dużym stopniu wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców miasta: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Niezwykle istotne kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego.

Obszar Gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta, wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych miast, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach.

 

 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów