Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wmurowano kamień węgielny pod budowę zaplecza technicznego dla PKA

Wmurowano kamień węgielny pod budowę zaplecza technicznego dla PKA
ortyl
W piątek 30 września uroczyście dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zaplecza technicznego dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Przypomnijmy, że koszt budowy całego PKA wynosi 756 mln złotych, z czego 393 mln to kwota z budżetu województwa Podkarpackiego. 

To ważny moment imponującego projektu, bo przybliża nas do zakończenia sukcesem realizacji Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która już teraz cieszy się powodzeniem- powiedział marszałek Władysław Ortyl. Przypomniał on w swoim wystąpieniu wagę projektu dla całego województwa i aglomeracji rzeszowskiej.  Zauważył, że inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. "Projekt za setki milionów złotych może być innowacyjnym rozwiązaniem w naszym regionie, na wzór rozwiązań, jakie istnieją w dużych aglomeracjach"- dodał marszałek województwa. 

https://www.youtube.com/watch?v=MpquuRSwJY8&feature=emb_title

Marszałek ma nadzieję, że intensywnie do udziału w projekcie włączą się samorządy Rzeszowa i Łańcuta. Oprócz marszałka województwa udział w uroczystościach wzięli wicemarszałek Ewa Draus, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z wiceprzewodniczącym Jerzym Cyprysiem oraz radnymi Bogdanem Romaniukiem i Mieczysławem Tołpą. Obecny był również poseł Andrzej Szlachta, wojewoda Ewa Leniart i prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek. 

To jest inwestycja nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń. I na pewno świetnie będzie służyć mieszkańcom nie tylko Rzeszowa, ale i wielu miejscowości leżących  na terenie aglomeracji prze wiele kolejnych lat. Tym samym inwestujemy w przyszłość – zauważył przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz.


Poseł Andrzej Szlachta, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i wojewoda Ewa Leniart podkreślali jak ważny to projekt dla mieszkańców i jakie ułatwienia niesie za sobą budowa PKA. Podziękowali oni samorządowi województwa i rządowi za inwestycje w PKA. Głos zabrał również Przemysław Babczyński Pełnomocnik Zarządu ds. Obrotu i Zarządzania Nieruchomościami PKP S.A, który powiedział:

Cieszy nas to, że inwestycja w PKA pozwoli ograniczyć ruch kołowy na rzecz ruchu kolejowego. Pamiętam nasze pierwsze spotkanie w Warszawie z panią wicemarszałek Ewą Draus i rozmawiając o projekcie wydawało nam się, że jest zbyt krótki czas, aby tak duży projekt zrealizować. A tymczasem teN projekt już jest i może służyć mieszkańcom. Bardzo się cieszę, że możemy mieć w nim swój udział 

Hala ma zostać według planów otwarta we wrześniu 2023 roku. W skład hali serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej wejdzie także stacja paliw i myjnią kolejowa. Koszt budowy to blisko 140 mln złotych, z czego 86 mln złotych to środki z samorządu województwa podkarpackiego a pozostała kwota z Funduszy Europejskich. Hala skróci m.in czas naprawy pociągów. Wykonawcą budowy jest konsorcjum firm: Inżynieria Rzeszów S.A. oraz Przedsiębiorstwo "AGAT" S.A.

Źródło i foto: 


Autor zdjęć: Anna Magda


Autor video: Mateusz Romankiewicz


Biuro prasowe UMWP   


zdjęcie Ortyla
zdjęcie Ortyla


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów