Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trwa referendum dotyczące strajku pracowników MPK

Trwa referendum dotyczące strajku pracowników MPK
1200px-Solaris18IV
Odbyły się kolejne spotkania zarządu spółki MPK ze związkowcami. Nie przyniosły one żadnego rezultatu, w związku z czym decyzję o rozpoczęciu strajku muszą podjąć pracownicy.

Głosowanie rozpoczęło się w środę, 12 września. Zarówno kierowcy, jak i pracownicy administracyjni są uprawnieni są wzięcia udziału w referendum. Łącznie jest ich 638 osób. Aby oddać głos, pracownicy muszą udać się do świetlicy kierowców przy ulicy Lubelskiej. Spór zbiorowy między pracownikami i zarządem spółki MPK rozpoczął się na początku tego roku. Biorą w nim udział wszystkie cztery związki zakładowe: Wolny Związek Zawodowy Pracowników MPK Rzeszów, "Solidarność", Związek Zawodowy Kierowców Autobusów Komunikacji Miejskiej oraz Związek Zawodowy Pracowników Administracyjnych.

Wśród żądań związkowców znajduje się m.in. wyrównanie stawek w dwóch grupach płacowych. W tej sprawie osiągnięto porozumienie i stawki miały wzrosnąć do kwoty 21,80 zł za godzinę dla pracowników od czwartego miesiąca zatrudnienia do 10 lat pracy. Druga propozycja obejmuje utrzymanie premii dla pracowników na poziomie ubiegłego roku. Ona także została przyjęta przez zarząd. Trzecia kwestia dotyczy podwyżek i tutaj występują różnice zdań między zarządem MPK a pracownikami. Związkowcy żądają wzrostu wynagrodzeń o 500 złotych i wliczenia tej kwoty do podstawy pensji oraz wzrostu do 2,94 zł godzinowej podstawy.

Władze MPK nie chcą się zgodzić na żądania związków, proponują wzrost pensji o 500 zł od 1 października, ale w formie dodatku.

Pracownicy głosują, czy są przeciwko, czy za jednodniowym strajkiem. Jeśli w wyniku referendum okaże się, że większość jest za strajkiem, wtedy będą jeszcze prowadzone rozmowy z użyciem nowych argumentów. Natomiast jeśli załoga będzie przeciwna strajkowi, to temat zostanie uznany za zamknięty. Związkowcy muszą ogłosić datę strajku pięć dni przed jego rozpoczęciem.

Głosowanie zakończy się o godzinie 22. Wyniki będą znane jeszcze dziś.

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów