Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Prezydent Przemyśla alarmuje: NIE dla wyłudzania świadczeń!

Prezydent Przemyśla alarmuje: NIE dla wyłudzania świadczeń!
309156750_654991215982558_8453297942352984317_n
Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, poruszył w swoich mediach społecznościowych temat, który rozgrzewa opinię publiczną do czerwoności. Zarysował on istniejący od pewnego czasu problem w którym uczestniczą uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy.

Przemyśl, jako miasto będące przy granicy naszego kraju z Ukrainą, od początku rosyjskiej agresji na ludność ukraińską stanowił jeden z głównych ośrodków pomocy. Tam organizowane mają być transporty kobiet z dziećmi, które mają zapisane procedury jakim muszą się poddać, by otrzymać pomoc, zarówno materialną, jak i finansową. Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miasta Przemyśla, a następnie budynkami przemyskich ZUS-u i MOPS-u celem złożenia wniosków o świadczenia. Później zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę. Organizacje udzielające pomocy humanitarnej wstrzymały swoje działania dla osób wyłudzających świadczenia.

Od końca lutego Przemyśl stał się pierwszym punktem pomocy uchodźcom. Mieszkańcy miasta, a następnie przybywający z terenu całej Polski wolontariusze, pracowali, by pomóc osobom uciekającym przed wojną. Do tej pory na terenie miasta, w porozumieniu z PCK, działa Centrum Pomocy Humanitarnej (ul. Lwowska 36), którego zadaniem jest udzielanie pomocy osobom, które zostały dotknięte działaniami wojennymi. Wciąż otrzymują one potrzebne wsparcie.

Prezydent w swoim wpisie zaznacza, że opisywany proceder okresowo przybiera na sile. Przekonuje, że jako samorząd nie ma instrumentów, by temu zapobiegać, a system pomocy trzeba uszczelnić. Jak podkreśla, sam jest za niesieniem pomocy, jednak obawia się o zapaść naszego systemu opieki społecznej. Bakun zadaje pytanie, dlaczego nasze prawodawstwo jeszcze nie zauważyło problemu drenowania polskiego systemu pomocy socjalnej? Polityk zapowiada jeszcze dziś wystosowanie apelu do posłów, senatorów i ministrów, aby pochylili się nad trwającymi zabiegami uchodźców.

 

źródło:  Oficjalny Profil Wojciecha Bakuna

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów