Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowe Centrum Rzeszowa – projekt wymagający ale bardzo potrzebny

Nowe Centrum Rzeszowa – projekt wymagający ale bardzo potrzebny
Fijolek i Zdanowska-ink
Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa przedstawił projekt „Nowe Centrum Rzeszowa”. Towarzyszyła mu Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, która taki projekt zrealizowała w swoim mieście.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi i ambasadorka Europejskiego Zielonego Ładu, opowiedziała o zmianach jakie zaszły w Łodzi na skutek wprowadzenia stref woonerf.

Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ulicę do mieszkania. Pierwszy woonerf powstał w Emmen w Holandii w latach 70 XX wieku, w odpowiedzi na rosnący ruch samochodowy w strefach mieszkalnych i brak przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców. Natomiast pierwszy woonerf w Polsce stworzono w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia.

- Gdybyście Państwo zobaczyli różnicę, jaką spowodowało wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych, połączonych przede wszystkim z zielenią, z przestrzenią publiczną, z szerokimi chodnikami, bezpiecznymi chodnikami. Takimi, które mogą służyć jako przestrzeń miejska, gdzie mogą zlokalizować się kawiarenki, restauracje, gdzie można usiąść ze znajomymi, napić się kawy, zjeść jakiś posiłek. To wszystko zmieniło się, ale to wymagało determinacji, wymagało przekonania tych nieprzekonanych- mówiła Hanna Zdanowska.

Prezydent Łodzi poruszyła również kwestię finansowania zielonych zmian w mieście. - Z wszystkich środków, jakie trafią w najbliższej perspektywie do Polski, a tych środków ma być, jak zapewnia rząd ponad 770 miliardów zł, przeszło 30 procent musi obligatoryjnie trafić na zieleń, na ochronę klimatu, na bioróżnorodność, na zazielenianie miast i walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia… W związku z czym te pieniądze się znajdą i im szybciej te projekty powstaną, im szybciej będziecie mieli wizje i gotowe projekty, tym szybciej poczujecie, że może zmienić się ta przestrzeń - mówiła Zdanowska.

Konrad Fijołek przyznał, że łódzki woonerf stał się dla niego inspiracją do szerszego spojrzenia na centrum Rzeszowa.
- Chciałbym zapowiedzieć całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa, nowe centrum w którym będziemy chcieli iść tym torem: zwiększyć liczbę deptaków w mieście i ograniczyć w tych miejscach, gdzie to jest możliwe, w ogóle wstęp samochodów - zaznaczał Fijołek. - Wprowadzić strefę czystego transportu w centrum, a te ulice zamienione na deptaki lub właśnie woonerfy uczynić bardziej dostępnymi dla mieszkańców. Chciałbym, żeby jeden z pierwszych tych woonerfów pojawił się na ulicy Mickiewicza.

W dalszej kolejności planowany jest woonerf na ul. Jagiellońskiej, z przyjazną przestrzenią i kawiarenkami, obsadzenie tych deptaków dużymi już drzewami. Część ulic ma być przeznaczona na drogi jednokierunkowe, aby włączyć do centrum miasta ścieżki rowerowe.
Planowany jest też łatwy dostęp do informacji publicznej – ekrany ledowe na ulicach, wkomponowane w miejską architekturę, wkomponowane stojaki rowerowe i poprawa estetyki reklamowej w centrum Rzeszowa.

Konrad Fijołek zaapelował również do pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, Marka Bajdaka, aby chociaż pilotażowo wdrożył te idee na ulicy Mickiewicza.

maf

Podziel się
Oceń

Komentarze