Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Czym jest stopa płasko-koślawa?

Czym jest stopa płasko-koślawa?
stopa

Autor: Foto: www.vaya.com.pl

Stopa płasko-koślawa charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego lub o jego całkowitym oparciu o podłoże. Dodatkowo występuje koślawe ustawienie pięty. Najczęściej spotykana jest u dzieci. Przypadłość ta przebiega bezboleśnie i nie odczuwamy dyskomfortu. Wraz z rozwojem zaczynają tworzyć się zwyrodnienia w okolicy układu kostno-stawowego co daje dolegliwości bólowe. Stopa płasko-koślawa na zaawansowanym etapie wiąże się z powstawaniem przykurczy mięśni, przykurczy ścięgna Achillesa i więzadeł znajdujących się po zewnętrznej stronie stopy. 

Najczęstszymi przyczynami tej przypadłości są:

  • przeciążenia stopy,

  • wady wrodzone,

  • noszenie nieodpowiedniego obuwia,

  • słabe mięśnie nóg i stóp.


Stopa płasko-koślawa - objawy

Osoby ze stopą płasko-koślawą skarżą się na szybkie męczenie, bóle łydek i stóp. Chód ich jest ciężki, nieelastyczny, obuwie wykrzywione (wykoślawione), obcasy zdarte od strony wewnętrznej. Najczęstszą przyczyną jest niewydolność układu mięśniowo-więzadłowego. 
U osób ze zmianami na zaawansowanym etapie może powstać skrócenie i przykurcz mięśni strzałkowych, więzadeł zewnętrznej strony stopy, przykurcz ścięgna Achillesa. Stopa staje się niezgrabna. Występuje ograniczenie ruchów palców, chód staje się ciężki na skutek utraty resorowania. Koślawości stóp często towarzyszy koślawość kolan.

Foto: www.vaya.com.pl

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów