Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Samorządowcy o współpracy i pomocy uchodźcom

Samorządowcy o współpracy i pomocy uchodźcom
GB220603KPpl-04

Autor: 03.06.2022. Rzeszow Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Samorządowcy z całego Podkarpacia wzięli udział w spotkaniu poświęconym pomocy dla uchodźców, jaką realizują w naszym regionie organizacje międzynarodowe. W drugiej części zawiązano struktury regionalne Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Gościem specjalnym był Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński, członek zarządu Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.Spotkanie zostało zorganizowane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego oraz Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. Dotyczyło pomocy dla uchodźców, jaką realizują na terenie województwa podkarpackiego organizacje międzynarodowe. W debacie wzięli udział przedstawiciele organizacji pomocowych UNHCR, UNICEF oraz CORE, którzy przedstawili możliwości realizowanego przez nich wsparcia w naszym regionie oraz korzyści dla samorządów, jakie płyną z podejmowanych działań. Opowiedzieli o pomocy, jaką realizują na terenie polski oraz na terenie naszego województwa. Rzeszów, jako miasto wojewódzkie jest naturalnym miejscem gdzie swoją lokalizacje mają organizacje międzynarodowe które pomagają uchodźcom zarówno materialnie jak i wsparciem logistycznym, współpracują z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, prowadzą wsparcie wolontariackie i rzeczowe.- Zależy nam na tym, aby wymieniać się między samorządowcami informacjami i dobrymi praktykami. Dlatego zaprosiliśmy dzisiaj przedstawicieli ośrodków z całego regionu, aby mogli zobaczyć, jak pracują międzynarodowe organizacje humanitarne i w jaki sposób również mniejsze miejscowości mogą z tej pomocy skorzystać – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Samorządowcy rozmawiali o sytuacji dotyczącej uchodźców, działaniach realizowanych w ich miastach i gminach oraz o bieżących potrzebach.

- Na bazie doświadczeń z epidemią i kryzysem uchodźczym doszliśmy do przekonania, że trzeba tworzyć porozumienie obejmujące wszystkie szczeble regionalnego samorządu. Zarówno organów wykonawczych jak i uchwałodawczych. Stąd idea i potrzeba powołania Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski – dodaje Konrad Fijołek.

- Nieco ponad miesiąc temu na Śląsku powołaliśmy również struktury ruchu. Zaprosiliśmy do udziału samorządowców, przedstawicieli świata nauki, biznesu, członków organizacji społecznych. Ruch ma szeroki charakter, a jego najważniejszym założeniem jest stworzenie platformy do jak najlepszej współpracy w ramach samorządów i lokalnych społeczności – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, członek zarządu Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca zwraca uwagę, że współpraca między miastami układa się bardzo dobrze. – Dzisiejsze spotkanie jest symboliczne. Mija dokładnie 100 dni od wybuchu wojny, poprzednim razem zarówno z prezydentami Fijołkiem i Chęcińskim oraz częścią samorządowców którzy dziś są obecni, spotykaliśmy się w Mielcu w dniu wybuchu konfliktu. I na bieżąco dyskutowaliśmy o tym, jak wspólnie poradzić sobie z sytuacją, która nastąpiła w związku z wojną. Nasza współpraca między samorządami zdała egzamin i będziemy chcieli kontynuować ją na wszystkich możliwych polach – mówi Jacek Wiśniewski.

W drugiej części prezydenci Rzeszowa oraz Mielca ogłosili oficjalne zawiązanie struktur regionalnych Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski oraz zaprosili do współpracy samorządowców.

Info: UM Rzeszowa

Zdjęcia: Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

GB220603KPpl-13
GB220603KPpl-13

GB220603KPpl-25
GB220603KPpl-25

GB220603KPpl-17
GB220603KPpl-17

laptop-g07dc597fe_1920
laptop-g07dc597fe_1920


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów