Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Wystawa „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”

Wystawa „Kubuś Puchatek i Przyjaciele”
Bez tytułu
Wystawa o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu przypomina o bohaterach znanych z serialu animowanego dla dzieci, ale także tych, których przygody znamy z czytanych w dzieciństwie książek – z czarno-białymi, nastrojowymi ilustracjami Ernesta Howarda Sheparda.

Tytuł wystawy nie mógł być inny niż: „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, bo temat przyjaźni bohaterów jest przecież kluczowy i w serialu i opowiadaniach.

Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) został wymyślony przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana 14 października 1926 roku, a ilustracje do niej wykonał Ernest Howard Shepard. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w r. 1938, w tłumaczeniu Ireny Tuwim.

Miś został nazwany imieniem jednej z zabawek syna pisarza, a pierwowzorem Krzysia był właśnie syn autora Christopher Robin Milne. Przygody Kubusia Puchatka zostały opisane w książkach: „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” oraz „Wiersze dla Krzysia”.

Główni bohaterowie opowiadania to: Miś Puchatek, Krzyś, Prosiaczek, Kłapouchy, Kangurzyca, Królik, Tygrysek, Sowa Przemądrzała i in.

Niedźwiadek o małym rozumku i jego przyjaciele: Krzyś oraz liczni mieszkańcy Stumilowego Lasu, stanowią grupę mogących na sobie polegać przyjaciół, którzy wspólnie spędzają czas, razem bawią się i uczą życia. Każdy z nich jest inny, każdy ma jakieś zalety i wady, ale to właśnie one sprawiają, że lubimy ich jeszcze bardziej, bo przypominają nas samych.

Przygody sympatycznego misia doczekały się wielu ekranizacji filmowych i adaptacji teatralnych. W 1977 roku powstał amerykański film animowany zrealizowany w Wytwórni Walt Disney Productions pt. „Przygody Kubusia Puchatka”. Film składa się z trzech krótkometrażowych obrazów: „Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, „Wiatrodzień Kubusia Puchatka” oraz „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys”.

Kolejne  produkcje to: serial rysunkowy „Nowe przygody Kubusia Puchatka” zrealizowany w latach 1988–1991, „Kubusiowe Opowieści” – serial będący połączeniem animacji z kukiełkami i aktorami (2001-2003) oraz „Moi Przyjaciele – Tygrys i Kubuś” – serial zrealizowany w technice komputerowej (2007–2010).Na wystawie w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie można podziwiać: oryginalne folie animacyjne przedstawiające bohaterów serialu, przepięknie ilustrowane wydawnictwa, karty pocztowe, figurki, zabawki oraz wiele przedmiotów codziennego użytku budzących uśmiech wielbicieli serialu. Są także przedmioty związane z mniej znanym, a równie sympatycznym bohaterem radzieckiej kreskówki z 1969 pt. Winni-Puch (ros. ?????-???). Wystawę dopełnia bajkowa aranżacja – domki poszczególnych mieszkańców Stumilowego Lasu, a nawet pole Królika, na którym rosną marchewki.

Wystawę można oglądać od 14 maja do 4 grudnia 2022 roku. Teksty w przestrzeni wystawy zostały przygotowane w językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Katarzyna Lubas.

Muzeum prowadzi zbiórkę pamiątek z serialu. Najciekawsze dary nagrodzimy zaproszeniem do zwiedzania wystawy.

 

 

 

 

 

Informacja i foto: UM Rzeszowa

Plakat wystawy

Plakat wystawy

Bez tytułu

Bez tytułu


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów