Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 25 maja 2025 21:43
WAŻNE
Reklama

Projekt konstytucji przestrzennej miasta gotowy

Podziel się
Oceń

Projekt konstytucji przestrzennej miasta gotowy
AIIWAaa
27 maja zostanie wyłożony do publicznych konsultacji projekt Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Miejscy urbaniści będą czekać na uwagi do dokumentu podczas dyżurów, zaplanowano także otwarte konsultacje społeczne w Urban Lab.

Opracowanie i uchwalenie konstytucji przestrzennej miasta to jedno z głównych zadań, jakie na swoją pierwszą kadencję zapowiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Nowe studium ma być punktem wyjścia do opracowania i uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych części Rzeszowa.

- Poleciłem, aby zarezerwować w nim mnóstwo terenów na zieleń i rekreację, głównie w dolinie Wisłoka, która ma być miejscem na wypoczynek. We współpracy z architektem miasta oraz planistami chcemy zaplanować dalszy rozwój miasta w sposób harmonijny i zrównoważony – zapowiada prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prace zmierzające do uchwalenia nowego studium są już na ukończeniu. Projekt dokumentu jest już gotowy, a na 27 maja zaplanowano jego wyłożenie. Od tej pory będzie on konsultowany z mieszkańcami, do 30 czerwca w dni robocze między godz. 10 a 18 podczas dyżurów w Urban Lab przy ul. 3 Maja będzie można porozmawiać o nim z miejskimi planistami. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli czas na zgłaszanie uwag do studium do 21 lipca.

- Wszystkie uwagi i wnioski zostaną przez nas następnie przekazane prezydentowi Rzeszowa. Studium jest dokumentem strategicznym, kierunkowym, zawiera zapisy i wytyczne dla całego miasta. Mówimy jednak o kierunkach rozwoju, a nie szczegółach. Na jego podstawie będzie można następnie przygotowywać i uchwalać miejscowe plany zagospodarowania, które będą już bardziej szczegółowe – tłumaczy Barbara Pujdak, dyrektor Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Nowe studium ma zastąpić dokument uchwalony w 2000 roku. Jak podkreślają miejscy planiści, stare studium jest już nieaktualne i obejmuje swoimi zapisami zaledwie połowę powierzchni miasta, które od tego czasu zwiększyło swoją powierzchnię z 53,69 km kw. do 128,5 km kw. Następnym krokiem będzie przedłożenie dokumentu Radzie Miasta Rzeszowa, która musi go uchwalić. BRMR liczy, że projekt nowego studium uda się przekazać radnym jesienią tego roku.

 

Informacja: UM Rzeszowa

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów