Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 04:01
Reklama

Pracownia Cytogenetyki i Cytologii Kliniki Hematologii KSW1 Rzeszów

Pracownia Cytogenetyki i Cytologii Kliniki Hematologii KSW1 Rzeszów
887429310
Nowoutworzona Pracowni Cytogenetyki i Cytologii Kliniki Hematologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) dopełnia całość opieki nad pacjentami hematologicznymi

Badania cytogenetyczne oraz FISH (Fluorescent In Situ Hybridization) u pacjentów cierpiących z powodu nowotworów krwi ruszyły w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim
nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW). Wykonywane są w nowoutworzonej Pracownia Cytogenetyki i Cytologii Kliniki Hematologii KSW, która pozwolenie na wykonywanie badań diagnostycznych otrzymała w marcu br.


„Sercem” aparaturowym pracowni są dwa usieciowione systemy analizy obrazu firmy Applied Spectral Imaging współpracujące z najwyższej jakości mikroskopami. Jednym z nich jest manualny, fluorescencyjny mikroskop firmy Nikon model Ni, drugi to automatyczny mikroskop Olympus BX63 wraz z automatycznym oprogramowaniem do analizy kariotypowej, który zostanie dostarczony do pracowni w czerwcu br. Połączenie dwóch mikroskopów z systemami ASI oraz pasywnym stanowiskiem do analizy, umożliwi zwiększenie przepustowości laboratorium, a co za tym idzie maksymalizację wydajności wykwalifikowanej kadry laboratorium.

Badania cytogenetyczne w nowotworach układu krwiotwórczego pomagają w   identyfikacji genetycznych markerów chorób nowotworowych, dzięki którym możliwe stało się jednoznaczne rozpoznawanie nowotworów hematologicznych, precyzyjniejsze prognozowanie ich przebiegu, a także coraz powszechniejsze w rutynowym postępowaniu leczenie celowane, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Z tych powodów badania cytogenetyczne są dziś jednym
z podstawowych laboratoryjnych narzędzi w międzynarodowych standardach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego we wszystkich nowotworach układu krwiotwórczego. Poszerzenie diagnostyki o tego typu badania w KSW dopełnia całość opieki nad pacjentami hematologicznymi i pozwala na pełne wykorzystanie potencjału Kliniki Hematologii do leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.


Rozszerzenie diagnostyki hematologicznej o badania cytogenetyczne stało się możliwe dzięki budowie nowego budynku i wsparciu zarówno władz województwa podkarpackiego, jak też Fundacji dawców szpiku, które przekazały środki na zakup kluczowych mikroskopów.

– Uruchomienie własnej pracowni cytogenetyki hematoonkologicznej pozwoli szybciej otrzymać wyniki, oraz, co ważne zniweluje proces obumierania komórek w trakcie transportu, mówi mgr Marta Szarawarska, koordynator pracowni, diagnosta laboratoryjny. – Jest to kluczowe, bowiem badania cytogenetyczne wykonywane są na komórkach żywych, zdolnych do podziałów komórkowych. Ich obumarcie w czasie transportu ogranicza wartość diagnostyczną badania.

Dodajmy, że dotychczas badania cytogenetyczne oraz FISH u pacjentów Kliniki Hematologii KSW wykonywane były poza województwem podkarpackim.

Informacja i zdjęcie: KSW 1 Rzeszów

Oceń

Komentarze
Reklama