Fundusz Medyczny to program wspierający rozwój placówek onkologicznych poprzez finansowanie ich budowy, przebudowy, doposażenia i ogólnego rozwoju. Jak przekazał dyrektor rzeszowskiego szpitala uniwersyteckiego Marcin Rusiniak w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP), "Wnioskujemy o maksymalną kwotę, czyli 300 mln zł".
Anulowany konkurs
Historia tej inwestycji jest dość burzliwa. USK już raz zwyciężył w konkursie na strategiczne projekty onkologiczne, jednak pomimo pozytywnej decyzji, obiecane pieniądze nigdy nie trafiły do Rzeszowa. Podobny los spotkał 19 innych szpitali w całej Polsce.
Nabór, który został rozstrzygnięty w połowie października 2023 roku za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy, został anulowany przez nową ministrę zdrowia, Izabelę Leszczynę.
Decyzja ta była podyktowana przedłużającym się śledztwem Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) oraz podejrzeniami o brak transparentności w przeprowadzeniu konkursu. Jednocześnie minister Leszczyna zapowiedziała nowy nabór na szpitalne inwestycje onkologiczne, do którego USK ponownie aplikował we wtorek.
Potrzeba rozwoju i edukacji
Dyrektor Rusiniak podkreśla, że nowy budynek dla kliniki onkologicznej jest pilnie potrzebny.
- Potrzebujemy nowego budynku dla kliniki onkologicznej, ponieważ w obecnych warunkach, które już odbiegają od wytycznych ministerstwa, nie jesteśmy w stanie zwiększyć liczby pacjentów – zaznaczył w rozmowie z PAP. Poza zwiększeniem możliwości leczenia, nowy szpital ma pełnić również funkcję edukacyjną.
- Nowy szpital będzie również jednostką edukacyjną, jest potrzebny uniwersytetowi, żeby szkolić studentów i specjalistów – dodał dyrektor, cytowany przez PAP. Szpital spodziewa się rozstrzygnięcia konkursu do końca bieżącego roku.
Jeśli wniosek USK zostanie pozytywnie rozpatrzony i umowa zostanie podpisana, inwestycja musi zostać ukończona do połowy 2029 roku. Nowy szpital zajmie niewielką część liczącej prawie 36 hektarów działki w podrzeszowskiej gminie Świlcza.
Mimo że teren jest nieuzbrojony, dyrektor Rusiniak zapewnia: "To jest duża inwestycja, więc będzie wyzwaniem, bo teren jest nieuzbrojony, ale mamy wstępny plan zagospodarowania. Nie ma zagrożenia, że nie zdążymy".
Wizja nowoczesnego centrum onkologicznego
Projekt szpitala onkologicznego w Świlczy zakłada budowę pięciokondygnacyjnego budynku o powierzchni 11 tysięcy metrów kwadratowych. Jeden poziom zostanie przeznaczony na gabinety lekarskie, laboratoria oraz aptekę z pracownią do przygotowywania leków do chemioterapii. Na trzech piętrach znajdą się sale dla chorych z 88 łóżkami, w tym oddział dzienny z 56 fotelami do podawania leków.
Inwestycja w Świlczy ma być także pierwszym krokiem do budowy całego kompleksu szpitala uniwersyteckiego, którego szacunkowy koszt obecnie wynosi około 2,5 – 3 miliardy złotych.
Ambitne plany USK w Rzeszowie pokazują dążenie do stworzenia nowoczesnego centrum medycznego, które zaspokoi rosnące potrzeby regionu w zakresie onkologii, a także będzie ważnym ośrodkiem edukacyjnym dla przyszłych pokoleń lekarzy i specjalistów.
Napisz komentarz
Komentarze