Nielegalny przewóz wyrobów ze skór pytonów – interwencje Służby Celno-Skarbowej
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili kolejne próby nielegalnego przewozu przez granicę przedmiotów wykonanych z gatunków objętych ochroną międzynarodową. W ostatnim czasie, podczas kontroli na przejściach granicznych w Medyce, Krościenku i Malhowicach, zabezpieczono galanterię skórzaną wykonaną ze skór węży z rodziny pytonów – zwierząt chronionych na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
W Medyce funkcjonariusze odkryli w bagażu kierowcy podróżującego z Ukrainy do Polski skórzaną torebkę zrobioną z pytona. 36-letni obywatel Ukrainy nie posiadał wymaganych dokumentów CITES, które są niezbędne przy przewozie takich przedmiotów przez granicę.
Podobne przypadki miały miejsce w Krościenku. U dwóch obywatelek Ukrainy – w wieku 42 i 43 lat – znaleziono torebki i pasek, również wykonane ze skóry pytona. Żadna z kobiet nie przedstawiła stosownych zezwoleń.

Z kolei w Malhowicach celnicy przechwycili plecak wykonany ze skóry tego samego gatunku. Przewoził go 42-letni mężczyzna, który także nie miał przy sobie wymaganych dokumentów.
Przypadki te to jedynie część większej skali problemu. W 2024 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu wykryli już kilkadziesiąt przypadków nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków – łącznie 6,2 tysiąca okazów. Wśród zabezpieczonych przedmiotów znalazły się m.in. ubrania i akcesoria ze skór zagrożonych zwierząt, wyroby z koralowców, morsa, a także balsamy i leki zawierające ekstrakty z pijawek i koników morskich. Zdarzały się również przypadki przemytu spreparowanych ptaków oraz żywych zwierząt, jak serwal sawannowy czy papugi.
Ochrona gatunków zagrożonych – Konwencja CITES
Międzynarodowa Konwencja Waszyngtońska CITES reguluje zasady obrotu i transportu gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także wyrobów z nich wykonanych. Ma ona na celu ochronę dzikiej fauny i flory przed nadmierną eksploatacją. Przewóz takich okazów bez stosownych zezwoleń jest surowo karany – za nielegalny handel objętymi ochroną gatunkami grozi nawet do 5 lat więzienia.
Napisz komentarz
Komentarze