Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Projekt "Dzikie życie w wielkim mieście" ruszy w Rzeszowie

Rzeszów i jego miasto partnerskie Łuck wspólnie pracują nad poprawą stanu przyrody. Wszystko w ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Rzeszów zajmie się przede wszystkim rewitalizacją Lisiej Góry, a jednym z głównych elementów działań strony ukraińskiej będzie tworzenie parku wzdłuż rzeki Styr.
Projekt "Dzikie życie w wielkim mieście" ruszy w Rzeszowie

Źródło: Materiały prasowe Urzędu Miasta Rzeszów

- Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest ważnym przedsięwzięciem dla naszych miast. Podczas naszego dwudniowego spotkania, które odbywa się w Rzeszowie, dzielimy się doświadczeniami dotyczącymi ochrony przyrody i działań, dzięki którym możną ją wzbogacać, a dzięki czemu zarówno w Rzeszowie jak i Łucku będzie żyło się zdrowiej i przyjemniej – mówiła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, podczas wtorkowej konferencji prasowej, która odbyła się w rzeszowskim ratuszu. 

- To projekt ogromnie ważny dla obu naszych miast i bardzo ciekawy. Cechą wyróżniającą go to jest to, że jest skierowany na życie, jest proekologiczny, co ważne dla mieszkańców obu naszych miast. Jestem przekonana, że projekt będzie realizowany łatwo, szybko, merytorycznie i z korzyścią dla nas wszystkich– podkreśliła Iryna Chebeliuk, wiceburmistrz Łucka.

Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu tego roku i potrwa do września 2026 r. – Obejmuje dwa sezony wegetacyjne naszego rezerwatu przyrody Lisia Góra. Wartość tego projektu po stronie miasta Rzeszowa to ok. 190 tys. euro, czyli ponad 800 tys. zł – wyliczała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. - Po stronie Miejskiego Zarządu Zieleni stoją zadania twarde tego projektu, a mianowicie wykonanie inwentaryzacji dendrologicznej w rezerwacie, utworzenie programu związanego z jego ochroną, przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych, odtworzenie ścieżki dydaktycznej na terenie rezerwatu. 

W projekt włączony jest również Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa. - Mamy przyjemność realizowania komponentu edukacyjnego tego zadania. Będzie kierowany do szerokiej grupy mieszkańców począwszy od przedszkolaków, dla których przygotowane zostaną materiały edukacyjne w postaci puzzli, gier planszowych. Dla starszych – uczniów liceów zostanie opracowany transgraniczny quiz na temat wiedzy o przyrodzie. Jego finał odbędzie się w Rzeszowie. Mieszkańcy naszych miast będą mogli również wziąć udział quizie z wiedzy o przyrodzie, w którym co tydzień będą losowane upominki - zdradziła Agata Szpiech, kierownik Oddziału Klimatu i Środowiska w Wydziale Klimatu i Środowiska. Jak dodała, w Rzeszowie zostanie zorganizowana konferencja ekspercka na temat dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo. - A całą kampanię edukacyjną zwieńczy zielony piknik w Łucku, gdzie będziemy świętować sukces naszego przedsięwzięcia. Wtedy odbędzie się też konferencja podsumowująca projekt – powiedziała kierownik.

Celem działań edukacyjnych jest nie tylko promocja projektu, ale i podnoszenie świadomości mieszkańców Łucka i Rzeszowa na temat olbrzymiej wartości wspaniale zagospodarowanych terenów zielonych, w tym szczególnie cennych przyrodniczo, i ich znaczenia dla klimatu i zachowania bioróżnorodności.

Głównym elementów działań miasta Łucka będzie tworzenie parku wzdłuż rzeki Styr o powierzchni ok. 10 ha.

Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów