Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski organizuje dla obywateli Ukrainy naukę języka polskiego

Uniwersytet Rzeszowski organizuje dla obywateli Ukrainy naukę języka polskiego
male_AdobeStock_408247277

Autor: fot. Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski aktywnie angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uczelnia organizuje dla obywateli tego kraju program lekcji języka polskiego. 

Uczestnicy projektu będą mogli podnieść umiejętności z zakresu posługiwania się językiem polskim. Wymiar godzin przewidziany programem (120 godz.) pozwala na zdobycie wiedzy umożliwiający swobodną komunikację.

Dodatkowo przeprowadzone będą szkolenia pozwalające na zdobycie wiedzy w zakresie  instytucji w Polsce, podstaw poszukiwania pracy w Polsce, podejmowania legalnej pracy w Polsce, wiedzy o Polsce, aspektów finansowych oraz dotyczących transportu i komunikacji. W ramach projektu, nasi uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z porad prawnych oraz ze wsparcia psychologicznego.

Projekt „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” realizowany jest w ramach projektu „SZANSA – nowe możliwości dla dorosłych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Celem projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest podniesienie umiejętności  podstawowych poprzez podniesienie sprawności językowej uczestników projektu do poziomu umożliwiającego komunikację w języku polskim.

Kto może skorzystać ze szkoleń?


Wsparcie w ramach projektu „Umiejętności - Język - Kultura. Innowacje w diagnozie i kształceniu kompetencji dorosłych obywateli Ukrainy” jest skierowane do osób dorosłych powyżej 18. roku życia, korzystających w Polsce z ochrony czasowej w związku z Decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

- Zaplanowane wsparcie jest skierowane do osób, które zetknęły się z nowymi warunkami życia społecznego, w związku z sytuacją ucieczki przed działaniami wojennymi. Osoby te często nie znają języka polskiego oraz realiów życia w Polsce - takich jak funkcjonowanie urzędów i instytucji publicznych, nie orientują się w zasadach poszukiwania pracy i legalnego zatrudnienia, nie mają też podstawowej wiedzy o kulturze polskiej i innych aspektach życia w Polsce - informuje dr Małgorzata Kułakowska, Dyrektor Centrum Polonijnego Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Bliższe informacje można uzyskać  na stronie https://podyplomowe.ur.edu.pl/ oraz w https://www.ur.edu.pl/uniwersytet/jednostki/administracja/dzial-ksztalcenia-podyplomowego

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów