Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Jutro zaczyna się egzamin ósmoklasisty. Zasady, czas trwania

Nie można nie zdać, ale trzeba podejść żeby ukończyć szkołę podstawową. Jutro zaczyna się egzamin ósmoklasisty.
Jutro zaczyna się egzamin ósmoklasisty. Zasady, czas trwania

Autor: iStock

To trzy dni testów. We wtorek młodzi ludzie zmierzą się z językiem polskim, w środę z matematyką, a w czwartek będzie czas na język obcy nowożytny. Królował będzie, jak zwykle, angielski.

Nie można oblać

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny, szkolny sprawdzian dla młodych ludzi. Muszą jednak mieć świadomość (a także ich rodzice), że nie można tego testu nie zdać. Wystarczy przyjść i można oddać nawet pusta kartkę. Trzeba jednak mieć świadomość, że punkty zdobyte na egzaminie są strategiczne przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Im więcej punktów, tym większe na szanse na dobre liceum i najlepszą w nim klasę.

Dlatego warto się w te trzy dni postarać. Zwłaszcza w przypadku osób z trochę gorszym świadectwem, z którego będą mieli mniej punktów.

Egzamin ósmoklasisty – zasady

  • Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut
  • Egzamin z matematyki trwa 100 minut
  • Egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut.

- Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę – uczula Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie. I dodaje, że na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali.

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Egzamin ósmoklasisty - wyniki

Uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia ‎‎(wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało ‎‎73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało ‎‎27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów