Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Rzeszów miastem aktywności i kultury według Konrada Fijołka

Rzeszów miastem aktywności i kultury według Konrada Fijołka
BGP210524KFk-19-ink
Środowisko kultury w Rzeszowie ma ogromny potencjał i najważniejszym zadaniem nowego prezydenta będzie ten potencjał wspomagać. Tak mówił na spotkaniu z rzeszowskimi twórcami, artystami i ludźmi kultury Konrad Fijołek, kandydat na Prezydenta Rzeszowa.

I zapowiedział stworzenie Rzeszowskiej Rady Dialogu ds. Kultury, podwojenie miejskich wydatków na kulturę w pierwszym roku prezydentury i znalezienie nowej funkcji dla rzeszowskiego zamku, który ze względu na ograniczenia architektoniczne i konserwatorskie nie nadaje się według jego rozmówców do wykorzystania przez instytucje kultury.

- Powinniśmy wyjść z kulturą i sztuką na zewnątrz, do ludzi - mówi Fijołek. - mam tu na myśli organizowanie plenerów malarskich, artystycznych instalacji, ale też nowoczesne aplikacje, które będą na bieżąco informować zainteresowanych, co u nas będzie się działo. I położymy większy nacisk na edukację kulturalną. Rzeszowską politykę kulturalną będą tworzyć rzeszowskie środowiska i to jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed nami – zapewnia kandydat.

O swoich nadziejach w sprawie nowej polityki kulturalnej miasta mówili też rzeszowscy artyści. - Wstąpiła we mnie jakaś nadzieja - oświadczyła poetka Krystyna Lenkowska. - Może dla mnie to już trochę późno, ale nie dla wszystkich ode mnie młodszych. Także alleluja i do przodu.

Zamek nie nadaje się dla kultury


Rzeszowscy twórcy mówili też o tym, że miasto nie ma pomysłu na zagospodarowanie Zamku Lubomirskich. Były prezydent Tadeusz Ferenc chciał przeznaczyć zamek do celów kulturalnych.

Ale środowisko ludzi kultury twierdzi, że zamek nie nadaje się do tych celów. Jest to nieodpowiednie miejsce dla spektakli teatralnych czy tanecznych, a na dostosowanie pomieszczeń zamkowych do potrzeb artystów nie ma zgody konserwatora zabytków. Zamek nie nadaje się też na muzeum, natomiast na małe pracownie dla artystów malarzy czy sale prób jest za drogi w utrzymaniu.
- Nie wolno burzyć ścian, nie wolno przebudowywać, nanosić koniecznych poprawek. Zatem zamek nie nadaje się dla sztuki – argumentowała Krystyna Lenkowska.

Rzeszowska Rada Dialogu ds. Kultury


Ludzie kultury chcą tworzyć kulturę w nowym wydaniu, maja na to pomysły. - Trzeba stworzyć w Rzeszowie jak najlepsze warunki dla młodych twórców, aby zostali w mieście i tutaj tworzyli - mówili. Fijołek chciałby zaś utworzyć przy ratuszu Rzeszowską Radę Dialogu ds. Kultury.

- Podczas spotkania artyści mieli okazję powiedzieć o swoich doświadczeniach i podzielić się z pozostałymi wizją, jak powinien wyglądać „nowy kulturalny Rzeszów” - mówiła Magda Louis, rzeszowska pisarka. – Jestem spokojna, jeżeli chodzi o inicjatywy i pomysły. W mieście jest mnóstwo ciekawych ludzi z artystyczną duszą, gotowych do pracy.

Aktywny Rzeszów


W tej kwestii Fijołek chce wprowadzić takie rzeczy jak:

 • voucher na bezpłatny dostęp do miejskich obiektów sportowych - promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród mieszkańców,

 • wspieranie inicjatyw w zakresie propagowania sportów w mieście Rzeszów – nowe programy przy udziale stowarzyszeń i klubów oraz rad osiedli,

 • zwiększenie finansowania sportu dzieci i młodzieży oraz nagród za wyniki sportowe dla zawodników i trenerów,

 • powołanie Mecenatu Sportu,

 • zwolnienia z opłat za korzystanie z infrastruktury sportowej,

 • rozpoczęcia budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego,

 • boiska wielofunkcyjne na osiedlach, powołanie trenerów osiedlowych,

 • budowa całorocznego, krytego basenu rekreacyjnego lub Aquaparku w systemie PPP,

 • budowa obiektu sportowego dla sportów walki,

 • budowa krytego lodowiska przy ul. Wyspiańskiego,

 • budowa centralnego systemu rezerwacji funkcjonujących w mieście hal sportowych, basenów, kortów tenisowych i orlików. Cel: ułatwienie sportowcom-amatorom korzystania z obiektów sportowych poprzez stworzenie jednego, centralnego portalu dającego możliwość zdalnej rezerwacji dowolnego obiektu w wybranym terminie. Portal będzie zawierał informacje o dostępności obiektu, cenie najmu, warunkach sanitarnych (szatnie, prysznice), parkingach,

 • rozbudowa systemu ścieżek biegowych na bulwarach i w innych punktach,

 • rozbudowa ścieżek rowerowych do sąsiednich miejscowości oraz okolicznych lasów,

 • droga rowerowa na trasie Łańcut- Rzeszów,

 • poprawa sytuacji rzeszowskiego żużla,

 • Rzeszowski Ośrodek Sportów Wodnych,

 • integracyjne siłownie plenerowe,

 • opracowanie przewodnika jednodniowych wyjazdów za miasto, zawierającego mapki i opisy tras pieszych i rowerowych.


Otwarta polityka kulturalna


Tutaj proponuje:

 • Stypendia twórcze fundowane przez miasto,

 • Kulturalny Rzeszów on-line - promocja rzeszowskiej kultury poprzez transmisje on-line,

 • Rzeszów - kultura jest innowacją. Rozszerzenie oferty kulturalnej Rzeszowa
  zwiększenie budżetu na kulturę,

 • kultura otwarta na mieszkańców i twórców - zmiana sposobu zarządzania kulturą w mieście,

 • aktywność oddolna jako najważniejszy element życia kulturalnego naszego miasta,

 • budowa nowoczesnego Centrum Kulturalno-Kongresowego z widownią na 200-400 osób,

 • bulwary jako miejsce aktywności kulturalnej - rzeszowski Hyde Park.


Budowa Centrum Kulturalno-Kongresowego


Według Fijołka w mieście brakuje nowoczesnego, dużego centrum kultury z salą koncertową na kilka tysięcy osób. - Podejmę wysiłek w celu budowy takiego obiektu, na wzór NOSPR w Katowicach, NFM we Wrocławiu czy Filharmonii Szczecińskiej – zapowiada Fijołek.

I jeszcze turystyka
- Sam Rzeszów ma ograniczone możliwości przyciągania turystów. Dlatego będziemy współpracować z gminami ościennymi, a szczególnie z Łańcutem. Będę promował powołanie lokalnej organizacji turystycznej Rzeszów – Łańcut, której celem będzie kreowanie i promowanie produktów pobytowych turystyki kulturalnej i festiwalowej, a także turystyki kongresowej – wylicza Fijołek. - W tym kontekście liczę na otwartość ze strony G2A Areny, która podobnie jak lotnisko będzie dla nas ważnym partnerem.
Miasto opracuje, wdroży i zaoferuje nowe produkty turystyczne takie jak: Rzeszowski Szlak Kulturalny, Szlakiem Historii Żydów Rzeszowskich, Muzeum Dobranocek – Centrum Sztuki Dziecka, Rzeszów Zatrzymany w Kadrze - Galeria Januszów, Punkty Widokowe – punkt widokowy w Matysówce.

24.05.2021 Rzeszow.Fot. Grzegorz Bukala

24.05.2021 Rzeszow.Fot. Grzegorz Bukala

BGP210524KFk-08-ink

BGP210524KFk-08-ink


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów