Panda wielka - charakterystyka
Panda wielka, zwana inaczej niedźwiedziem bambusowym jest zwierzęciem lubianym przez wszystkich. Uwielbia ona spać, przytulać się i spożywać oczywiście pędy bambusa, lecz o dziwo żywi się ona nie tylko pędami. Do pokarmu pandy zalicza się także ryby czy małe gryzonie. Układ pokarmowy pandy wielkiej skonstruowany jest w taki sam sposób jak u mięsożerców, dlatego jest ona w stanie zjeść nawet do 40 kg dziennie, z czego przetrawia jedynie 25% ze skonsumowanego pokarmu. Panda osiąga wagę 150 kg, a jej wzrost wynosi 150 cm. Statystycznie, pandy żyją od 15-20 lat. Młode pandy muszą jak najszybciej nauczyć się wspinać po drzewach, ponieważ jest to warunek ich przetrwania. Rodzice małych pand są często bowiem zbyt zajęci konsumpcją bambusowych pędów, żeby nauczyć je wspinaczki. Niedźwiedź andyjski jest najbliższym krewnym pandy wielkiej. Badania wykazały, że do rodziny niedźwiedziowatych najbliżej pandom ze względu na genetyczne pokrewieństwo. Kiedyś myślano, że panda zaliczana jest do rodziny szopowatych i jest dalszym krewnym pandy małej, jednak teoria ta okazała się błędna. Aktualnie panda wielka to gatunek narażony na wyginięcie. Mimo, że nie zalicza się już go do zagrożonych gatunków, to w dalszym ciągu, ze względu na to, że dostępność terenów dla pandy wielkiej jest ograniczona, a także rozrodczość jej utrzymuje się na niskim poziomie, to gatunek ten uznawany jest za narażony na wyginięcie.
Ciekawostki o pandach, o których nie miałeś pojęcia!
Oto 10 ciekawostek o pandach wielkich, których prawdopodobnie wcześniej nie znałeś. Przekonaj się, co zaskakującego kryje się w tym biało – czarnym misiu!
- Nie zasypia w sen zimowy (choć należy do niedźwiedziowatych)
- Prowadzi samotniczy tryb życia, a w pary łączy się jedynie podczas trwania okresu godowego, który rozpoczyna się w marcu, a kończy w maju (zwierzę to zdecydowanie bardziej woli poświęcać czas na jedzenie)
- Potrafi doskonale pływać i wspinać się, mimo, że osiąga wagę150 kg
- Źle znoszą zmiany klimatyczne (według badań, gdy temperatura wynosi powyżej 25°C zwierzęta te bardzo mocno się stresują. W dłuższej perspektywie czasu zmiany klimatu mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla pand)
- Czarno-białe futro pand pozwala im skutecznie ukryć się zarówno w gąszczu lasu bambusowego, jak i pod śnieżną pierzyną!
- Posiadają dodatkową kość na przednich łapach (dzięki temu są w stanie z jeszcze większą precyzją pochwycić pędy bambusa, co stanowi dla nich bardzo duże ułatwienie)
- Trudno jest na pierwszy rzut oka wychwycić różnice między samcem a samicą pandy (samica pandy waży jednak mniej od samca, a wartość ta wynosi zwykle od 10-20% masy ciała)
- Żyjącym w rezerwatach pandom częstokroć ogranicza się kontakty z człowiekiem, ze względu na to, że stają się później bardziej leniwe (chcą mieć zapewnione więcej troski oraz wygody)
- Posiadają bardzo mocne ściany mięśniowe żołądka (sprawia to, że podczas spożywania twardych pędów bambusa, żołądek pandy nie ulega uszkodzeniu)
- Rozmawiają ze sobą poprzez różnego rodzaju dźwięki, takie jak: piszczenie szczekanie oraz poprzez zapachy
Napisz komentarz
Komentarze