Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą poboru do wojska?

Dlaczego młodzi ludzie nie chcą poboru do wojska?
soldier-gc8d691778_1920
Wydawać by się mogło, że nie ma rzeczy, w których Lewica i Konfederacja by się nie zgadzała. Są jednak takie tematy. Jakie? Np.  pobór do wojska i ćwiczenia. MON planuje zwiększyć liczebność wojska. Jak widać, nie wszystkim się to podoba.

W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat tego, czy służba wojskowa powinna być dobrowolna. Okazuje się, że czasami nawet przedstawiciele Konfederacji i Lewicy mają na to podobne spojrzenie.

Przedstawiciel Konfederacji napisał:

https://twitter.com/karol_peczek/status/1600596939934142464?t=voME2CxOy1Di6HKDC6jrGw&s=19

Kolejny komentarz:

https://twitter.com/D_Grochal/status/1600901133375275008?t=FLY2G5N02bQ3lQzLNPhKjQ&s=19

Przedstawiciel Lewicy dodał: 

https://twitter.com/pyglowski/status/1600561593107914753?t=debajhfvpJRfkfoOnmmsvQ&s=19

Kogo mogą powołać? Poniżej szczegółowe informacje 

Dziś trwa dyskusja nad tym, czy decyzja MON, która zostanie realizowana w 2022 roku. Ministerstwo zapowiedziało, że powoła 200 tysięcy osób na ćwiczenia. Powołania może dostać każdy kto na komisji wojskowej otrzymał kategorię A. 

Od kwietnia 2022 r. są dwie rezerwy: pasywna i aktywna. Według ustawy o obronie ojczyzny na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe mogą zostać wezwane osoby przydzielone do tej pierwszej grupy.

  • Rezerwa pasywna obejmuje osoby poniżej 55. roku życia, a w przypadku podoficerów i oficerów poniżej 63. r. ż., które:

  • przeszły kwalifikację wojskową, czyli mają przydzieloną kategorię zdolności do służby wojskowej, ale nie odbyły służby wojskowej i nie złożyły przysięgi;

  • ukończyły jakikolwiek kurs wojskowy (np. dwutygodniowy w WOT albo miesięczny w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej), ale nie złożyły przysięgi;

  • złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.


- czytamy na stronie Gazeta.pl

Ojczyzna to prawa, ale też obowiązki. Obowiązkiem jest służba Ojczyźnie. 

Dziś młode osoby, które komentują tą decyzję, są w większości na "nie" (głównie ci w mediach społecznościowych). Jednak wydaje się, że zapominają o jednej podstawowej sprawie: Ojczyzna to prawa, ale też i obowiązki. 

Dziś młode osoby chcą protestować i mówić o swoim prawie do pracy, wysokiej płacy minimalnej, prawa do in vitro, niskich podatków. Każda grupa posiadająca swoje poglądy polityczne mówi o jakiś "prawach". Gdzie jednak obowiązki wobec Ojczyzny? Nie jest ważne, która opcja polityczna rządzi w Polsce. Nie lubimy PiS? To nie ma znaczenia. Rosja od dawna nam zagraża. To właśnie głównie o zagrożeniu z jej strony możemy tutaj mówić. 

Ukraina nie prosiła się o wojnę. Miała prawo sama o sobie stanowić. Twierdzenie, że nie trzeba było drażnić Rosji zbliżeniem z Unią Europejską i NATO jest absurdem- takie argumenty można dziś też wyczytać w internecie. 

Można rozumieć, że młode osoby przyzwyczaiły się do pokoju, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i NATO. Jednak "wolność nie jest dana raz na zawsze". Dziś ktoś może powiedzieć, że wojsko to "nie moja sprawa", z wojną tak samo. Wojna to nie moja sprawa? 23 lutego 2022 roku to samo pewnie powiedziało tysiące młodych Ukraińców. 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę....

 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Darek 09.12.2022 10:51
Co mi z ojczyzny która mnie tak mocno ograbia z pieniędzy, daje kiepska służbę zdrowia gdzie trzeba i tak chodzić prywatnie, a moje ciężko wypracowane pieniądze jeszcze rozdaje na socjale dla. nierobów żeby kupić głosy? Pewnie. Zniszczyć komuś karierę albo życie bo przymus ćwiczeń wojskowych. A później być mięsem armatnim w starciu z przeszkoloną armią. To nie są lata 80 czy 90. Dzisiaj od tego są zawodowe armie armie, które też utrzymujemy z naszych podatków. Ja daje to, że pracuje w tym kraju, wyrabiam jego PKB i płace podatki które mam nadzieję, że też idą na armię zawodową, która ma nas bronić. W zamian oczekuje, że państwo mi to zapewni, a nie, że zmusi mnie do rzucenia wszystkiego bo ktoś ma widzimisię wysłać mnie do czołgania się w błocie. Może dajcie porównanie czy Niemcy albo USA też zabierają swoim obywatelom wolność w imię ćwiczeń wojskowych. Skoro tak zawsze chętnie się do zachodu porównujecie. Jak pan/pani redaktor taki chętny/chętna to można się zgłosić dobrowolnie.
Reklama Drukarnia Rzeszów