Już do godziny 20:00 w sobotę służby interweniowały osiem razy, głównie w związku z usuwaniem połamanych konarów drzew. Sytuacja meteorologiczna jest stale monitorowana, a prognozy wskazują, że zagrożenie może się utrzymać przez kolejne dni.
Kryzysowy sztab rządowy reaguje
W odpowiedzi na pogarszające się warunki pogodowe, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Spotkanie poprowadził wiceminister Wiesław Leśniakiewicz, który poinformował, że największe zagrożenie dotyczy południowej Polski.
Zagrożone województwa to: podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie, świętokrzyskie oraz dolnośląskie. Istnieje ryzyko lokalnych podtopień, silnych opadów deszczu i gwałtownych porywów wiatru. Co istotne, front burzowy może utrzymać się nawet przez 72 godziny.
Wiceminister poinformował o rekomendacji ewakuacji obozów harcerskich zlokalizowanych pod namiotami na terenach objętych ostrzeżeniami trzeciego stopnia. – Tutaj bezwarunkowo trzeba ewakuować – zaznaczył Leśniakiewicz.

Chociaż poziom wód w rzekach nie wskazuje jeszcze na zagrożenie powodziowe, możliwe są lokalne zalania. Ostrzeżenia dotyczą również możliwych przerw w dostawach energii elektrycznej. – Przygotujmy się nawet na kilkudniowy brak prądu – apelował wiceminister.
IMGW i straż pożarna w pełnej gotowości
Rzeczniczka IMGW Agnieszka Prasek poinformowała, że dla części regionów, zwłaszcza południa Polski, wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia. W województwach śląskim, opolskim i małopolskim suma opadów do poniedziałku może sięgnąć nawet 150 mm. Dla województw centralnych oraz północno-wschodnich obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, z opadami do 100 mm.
Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Paweł Frysztak, podkreślił, że strażacy są w stanie gotowości operacyjnej. Skontrolowano dostępność kadr i przygotowano możliwość natychmiastowej mobilizacji.
– PSP jest gotowa do zwiększenia obsady stanowisk kierowania zarówno na poziomie województw, jak i powiatów – powiedział Frysztak. Zaapelował także do organizatorów wypoczynku na świeżym powietrzu o wcześniejsze działania ewakuacyjne.
Alerty pogodowe w całym kraju
IMGW ogłosił alerty I, II i III stopnia dla większości województw. Największe opady przewidywane są na południu kraju – nawet do 120 mm. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed ryzykiem podtopień w 12 województwach.
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pogodową nie wyklucza się zwołania kolejnych posiedzeń sztabu kryzysowego. Władze apelują o ostrożność, unikanie wędrówek górskich oraz zabezpieczenie mienia.
Napisz komentarz
Komentarze