Ich działania koncentrują się przede wszystkim na udrożnieniu rejonu rzeki Sawa w miejscowościach Sonina oraz Głuchów, gdzie powalone drzewa nie tylko zalegają na brzegach, ale także znacząco utrudniają przepływ wody w korycie.
ZDJĘCIA:
Misja terytorialsów obejmuje kluczowe działania, mające na celu jak najszybsze przywrócenie normalności i bezpieczeństwa w dotkniętych obszarach:
- Usunięcie zatorów z koryta rzeki Sawa, które mogą prowadzić do dalszych podtopień.
- Uporządkowanie brzegów Sawy, co jest niezbędne dla stabilizacji terenu i zapobiegania erozji.
- Wsparcie mieszkańców okolicznych posesji w porządkowaniu i zabezpieczeniu ich dobytku, co jest bezpośrednią pomocą dla najbardziej poszkodowanych.
Rozszerzenie działań na gminę Białobrzegi
To jednak nie koniec wojskowej pomocy. W piątek do akcji dołączy kolejnych 50 żołnierzy, tym razem z 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ich działania zostaną skierowane do gminy Białobrzegi, gdzie podejmą podobne zadania, wspierając lokalną społeczność w walce ze skutkami żywiołu.
Decyzja o uruchomieniu pomocy wojskowej zapadła na prośbę władz obu poszkodowanych gmin, a wniosek w tej sprawie został skierowany do Ministra Obrony Narodowej.
- Dziękuję wszystkim służbom, inspekcjom oraz przedstawicielom samorządów za wzorową współpracę na rzecz pomocy mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku niekorzystnej pogody – mówiła w czwartek wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, podczas spotkania sztabu kryzysowego w gminie Łańcut.
Napisz komentarz
Komentarze