Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 10 lipca 2025 18:43
WAŻNE
Reklama

Poznaliśmy datę VI Marszu Równości w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

13 września br. już po raz szósty w Rzeszowie odbędzie się Marsz Równości, wydarzenie, które co roku gromadzi osoby walczące o prawa społeczności LGBTQIA+.
Poznaliśmy datę VI Marszu Równości w Rzeszowie

Autor: Filip Łagowski/Rzeszów Info

Organizatorzy tegorocznej edycji ogłosili listę postulatów, które wykraczają poza tradycyjne żądania, obejmując szeroki zakres kwestii społecznych – od równości małżeńskiej, przez prawa osób transpłciowych, po edukację seksualną i zdrowie psychiczne, a także solidarność z osobami na granicy polsko-białoruskiej.

Centralnym punktem tegorocznych postulatów jest żądanie równości małżeńskiej, włącznie z prawem do adopcji dzieci. Organizatorzy podkreślają, że bieżące przepychanki sejmowe nie mogą przesłonić faktu, że osoby LGBTQIA+ zasługują na pełnię praw, którymi cieszą się osoby heteroseksualne. To fundamentalna kwestia dotycząca równości obywatelskiej i godności.

Godność i zdrowie osób transpłciowych

Marsz stawia również silny nacisk na prawa osób transpłciowych. Organizatorzy żądają opartej na samostanowieniu administracyjnej procedury metrykalnego uzgodnienia płci. To kluczowy postulat, który ma na celu uproszczenie i humanizację procesu prawnego uznawania tożsamości płciowej. Dodatkowo domagają się refundacji świadczeń medycznych wymaganych do tranzycji, w tym terapii hormonalnej i operacyjnej korekty płci, uznając je za niezbędne dla zdrowia i dobrostanu osób transpłciowych.

Kolejnym ważnym punktem jest postulat wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej opartej na standardach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizatorzy podkreślają, że zdrowie i rozwój młodego pokolenia powinny pozostać w rękach ekspertów, a nie polityków i duchownych. Taka edukacja ma na celu budowanie świadomości, empatii i przeciwdziałanie dyskryminacji.

Penalizacja mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści

Marsz Równości w Rzeszowie domaga się również penalizacji mowy nienawiści oraz przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość i ekspresję płciową. Postulat ten ma na celu zapewnienie prawnej ochrony przed przemocą i dyskryminacją, podkreślając, że żadna z wymienionych form nienawiści nie powinna być tolerowana.

Ważnym aspektem poruszanym przez organizatorów jest wprowadzenie programów ochrony zdrowia psychicznego z uwzględnieniem potrzeb członków społeczności LGBTQIA+, tworzonych we współpracy z ich środowiskiem. To odpowiedź na specyficzne wyzwania, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+. Jednocześnie, marsz postuluje bezwzględny zakaz pseudonaukowej „terapii konwersyjnej”, która jest uznawana za szkodliwą i nieskuteczną.

Solidarność z uchodźcami na granicy z Białorusią

Tegoroczny Marsz Równości rozszerza swoje postulaty o kwestie humanitarne, zwracając uwagę na nieludzkie traktowanie cudzoziemców na polskiej granicy z Białorusią. Organizatorzy jasno deklarują, że pomoc humanitarna nie może być przestępstwem, a przemoc wobec potrzebujących – standardem. Ten postulat łączy walkę o prawa LGBTQIA+ z szerszym kontekstem praw człowieka i solidarności społecznej.

Marsz Równości w Rzeszowie, zaplanowany na 13 września, będzie więc nie tylko manifestacją na rzecz praw społeczności LGBTQIA+, ale także wyrazem sprzeciwu wobec nierówności i apel o społeczeństwo oparte na szacunku i godności dla każdego człowieka.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów