Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 8 lipca 2025 16:43
WAŻNE
Reklama Drukarnia Rzeszów

Niż genueński sunie nad Podkarpacie! Możliwe silne ulewy i lokalne podtopienia

Podziel się
Oceń

Mieszkańcy Podkarpacia muszą przygotować się na wyjątkowo groźne załamanie pogody. Nad Polskę nadciąga niż genueński, który uderzy z pełną siłą, przynosząc gwałtowne burze, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Całe województwo podkarpackie znalazło się w strefie najwyższego, 3. stopnia ostrzeżenia meteorologicznego, co oznacza realne ryzyko podtopień i lokalnych powodzi.
Niż genueński sunie nad Podkarpacie! Możliwe silne ulewy i lokalne podtopienia

Źródło: pixabay

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) alarmuje: najbardziej niebezpieczna sytuacja burzowa prognozowana jest dla południowo-wschodnich regionów kraju właśnie we wtorek. W tym rejonie, a więc i na Podkarpaciu, możliwe są intensywne opady deszczu – do 40 mm, a miejscami nawet do 50 mm. Oznacza to, że ilość wody, która spadnie z nieba, może znacząco przekroczyć zdolności drenażowe terenu, prowadząc do szybkich podtopień.

Nadciągają nawałnice!

Dodatkowo, burzom towarzyszyć będzie silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 100 km/h. Taki wiatr jest w stanie łamać drzewa, zrywać dachy i powodować poważne zniszczenia. Niewykluczone są również opady gradu o średnicy około 3 cm, który może uszkodzić samochody i uprawy.

IMGW informuje, że intensywniejszy rozwój burzowej konwekcji będzie mieć miejsce od wczesnych godzin popołudniowych na południu i południowym wschodzie, począwszy od Małopolski w kierunku Podkarpacia i Ziemi Świętokrzyskiej. Oznacza to, że mieszkańcy regionu powinni być przygotowani na gwałtowne pogorszenie pogody już w ciągu dnia.

Apel o rozwagę i bezpieczeństwo

W obliczu tak poważnych prognoz, władze i służby apelują do wszystkich mieszkańców Podkarpacia o zachowanie szczególnej ostrożności.

  • Zabezpieczcie dobytek: Usuńcie luźne przedmioty z balkonów, tarasów i ogrodów, które silny wiatr mógłby porwać.
  • Unikajcie wychodzenia z domu: Podczas nawałnic najlepiej pozostać w bezpiecznym miejscu.
  • Nie parkujcie pod drzewami: Spadające konary i drzewa mogą uszkodzić pojazdy.
  • Monitorujcie komunikaty: Śledźcie na bieżąco ostrzeżenia meteorologiczne i lokalne komunikaty służb.

Pamiętajmy, że odpowiedzialne zachowanie i odpowiednie przygotowanie mogą zminimalizować ryzyko i pomóc przetrwać to groźne załamanie pogody.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama