Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 8 lipca 2025 17:50
WAŻNE
Reklama Drukarnia Rzeszów

Pionierski projekt zielonej przestrzeni na Baranówce

Podziel się
Oceń

W miniony poniedziałek w ratuszu, absolwenci kierunku Architektura Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali innowacyjne propozycje zagospodarowania terenów na osiedlu Baranówka oraz w Olszynkach. To efekt współpracy miasta z uczelnią, która ma na celu nie tylko upiększenie Rzeszowa, ale także jego adaptację do zmieniających się warunków klimatycznych.
Pionierski projekt zielonej przestrzeni na Baranówce

Autor: Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreślił wagę spotkania z kilku kluczowych powodów. Jak zaznaczył, inicjatywa ta jest wyrazem korzystania z wiedzy, doświadczenia i umiejętności mieszkańców, zachęcając ich do współtworzenia i współzarządzania miastem. "Dziś poznajemy prace magisterskie naszych studentów, napisane pod kierunkiem i opieką naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, które dotyczą konkretnych terenów Rzeszowa i pokazują, jak można je ukształtować. I tę wiedzę, zawartą w tych pracach, będziemy chcieli wykorzystać, by uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym, jeszcze przyjaźniejszym" – mówił prezydent.

Drugim istotnym powodem jest zgodność z jednym z ważnych kierunków strategii Rzeszowa, czyli planem adaptacji do zmian klimatycznych, w którym to właśnie zieleń odgrywa fundamentalną rolę.

Baranówka: Pionierski projekt zielonej przestrzeni

Większość zaprezentowanych prac magisterskich – cztery z pięciu – poświęcona była tematyce tworzenia zielonej strefy wypoczynku i rekreacji na osiedlu Baranówka. Jak wyjaśnił Mateusz Maciejczyk, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Baranówka, temat ten nie pojawił się przypadkowo. 

- Jest to efekt spotkania z profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Łukaszem Jurczykiem i rozmów dotyczących terenów na os. Baranówka. W ten temat zaangażowały się władze Wydziału Technologiczno-Przyrodniczego UR, nasz Zarząd Zieleni Miejskiej. I mamy efekt w postaci ciekawych prac magisterskich – podkreślił radny.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, Aleksandra Wąsowicz-Duch, zaznaczyła, że kluczowym aspektem było, aby prace te miały walor praktyczny i mogły być wykorzystane do realizacji konkretnych przedsięwzięć. Dzięki przygotowanym wytycznym, które zostały uwzględnione w projektach, miasto będzie mogło starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na wykonanie założeń zaproponowanych przez absolwentów UR.

Prace dotyczące Baranówki skupiały się na ponad 2-hektarowym terenie w rejonie ulic: Raginisa, Prymasa Tysiąclecia, Tarnowskiej, Zajęczej i Wyzwolenia. Niewielka część tego obszaru zostanie zagospodarowana pod kątem zieleni i rekreacji już w tym roku, w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego (RBO), gdzie powstanie m.in. aleja wiśniowa, miejsce na ognisko i monitoring. Inwestycja będzie kontynuowana w przyszłym roku, również w ramach RBO, z planowanym sadem owocowym. Mateusz Maciejczyk podkreślił, że te dwa projekty to dopiero początek, a rozwiązania z prac studentów UR posłużą jako podstawa do dalszej rozbudowy tego terenu.

Studenci, Adam Zajonc-Olszewski, Alicja Mokrzycka, Aleksandra Staszkiewicz i Paulina Piekarska, podczas przygotowywania prac przeprowadzili szczegółowe badania, w tym inwentaryzację dendrologiczną, z której wynika, że na ponad 2-hektarowym terenie Baranówki rośnie około 250 gatunków drzew i krzewów. Ta bogata roślinność ma zostać zachowana i uzupełniona o nowe ścieżki spacerowe oraz różnorodne strefy tematyczne. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się: strefy z drzewami owocowymi, place zabaw dla dzieci, ogrody deszczowe, strefy wypoczynkowe, sensoryczne, piknikowe oraz przeznaczone do gier terenowych.

Olszynki również zyskają na urodzie

Piąta z zaprezentowanych prac, autorstwa Izabeli Sidor, dotyczyła uatrakcyjnienia zielonego terenu w centrum Rzeszowa – Olszynek. To pokazuje, że miasto myśli o rozwoju zielonych płuc zarówno na osiedlach, jak i w sercu aglomeracji.

Wszystkim autorom prac: Adamowi Zajonc-Olszewskiemu, Alicji Mokrzyckiej, Aleksandrze Staszkiewicz, Paulinie Piekarskiej i Izabeli Sidor, zostały uhonorowane nagrodą pieniężną, którą ufundował radny Mateusz Maciejczyk. Prace powstały pod kierunkiem dr inż. arch. kraj. Agaty Gajdek i dr inż. arch. Anny Sołtysik.

Ta udana współpraca między samorządem, uczelnią a mieszkańcami Rzeszowa otwiera nowe perspektywy dla rozwoju zieleni miejskiej, czyniąc miasto bardziej przyjaznym dla ludzi i odpornym na wyzwania klimatyczne.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama