Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 4 lipca 2025 17:56
WAŻNE
Reklama

14-latek na hulajnodze po alkoholu zderzył się ze Skodą

Podziel się
Oceń

Wczoraj w Nisku doszło do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem 14-latka kierującego hulajnogą elektryczną. Chłopiec, który prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu, zderzył się ze Skodą. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń, jednak badanie wykazało, że nastolatek był pod wpływem alkoholu.
14-latek na hulajnodze po alkoholu zderzył się ze Skodą

Źródło: KPP Nisko

Dyżurny niżańskiej policji otrzymał wczoraj zgłoszenie o kolizji z udziałem hulajnogi elektrycznej i samochodu osobowego. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 14-letni kierowca jednośladu najprawdopodobniej wymusił pierwszeństwo przejazdu, doprowadzając do zderzenia ze Skodą. 28-letni kierowca Skody był trzeźwy, jednak wynik badania 14-latka wykazał stan po użyciu alkoholu.

W wyniku zdarzenia kierujący hulajnogą doznał niegroźnych obrażeń i jeszcze tego samego dnia został wypisany ze szpitala do domu. O konsekwencjach, jakie poniesie nastolatek, zadecyduje sąd rodzinny.

Hulajnoga elektryczna to nie zabawka – znaj zasady!

To zdarzenie jest kolejnym przypomnieniem, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka, a pojazd, który wymaga odpowiedzialności, ostrożności i znajomości zasad ruchu drogowego. Policjanci apelują o świadomość i przestrzeganie przepisów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu.

Poniżej przypominamy najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych:

Obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną:

  • Drogi dla rowerów i pasy ruchu dla rowerów: Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Dopuszczalna prędkość to 20 km/h.
  • Jezdnia: W przypadku braku drogi dla rowerów lub pasa ruchu, kierujący może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Prędkość dopuszczalna dla hulajnogi na jezdni to również 20 km/h.
  • Chodnik lub droga dla pieszych: Wyjątkowo można poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. W takim przypadku należy:
    • Jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
    • Zachować szczególną ostrożność.
    • Ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać mu ruchu.

Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną:

  • Osoby w wieku 10-18 lat: Wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
  • Osoby pełnoletnie (powyżej 18 lat): Dokumenty te nie są wymagane.

Dzieci na hulajnogach elektrycznych:

  • Dzieci do 10 lat: Zabronione jest poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej w każdej sytuacji, nawet pod opieką osoby dorosłej.
  • W strefie zamieszkania: Dzieci do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Ważne zakazy:

  • Alkohol i inne używki: Absolutnie zabronione jest kierowanie hulajnogą elektryczną pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
  • Przewożenie osób i przedmiotów: Hulajnogą elektryczną nie wolno przewozić innych osób, zwierząt ani przedmiotów.
  • Holowanie: Zakazane jest ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów hulajnogą elektryczną.

Pamiętaj o kasku!

Policja dodatkowo przypomina o znaczeniu jazdy w kasku. Uderzenia głowy są częstą przyczyną poważnych obrażeń w wypadkach z udziałem hulajnóg. Kask może uratować życie!

Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i przestrzeganie przepisów obowiązujących na drodze. Bezpieczeństwo zależy od świadomości każdego użytkownika drogi!


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama