Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wszystko jest już jasne. Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych

Koniec maratonu wyborczego. Znamy wyniki głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych. Nie obyło się bez kilku niespodzianek.
Wszystko jest już jasne. Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych
Aleksander Miszalski pod ogłoszeniu wyniku wyborów

Autor: Aleksander Miszalski Facebook

Kiedy w niedzielę 21 kwietnia o godzinie 21 zamknięto lokale wyborcze, zaczęły spływać wyniki głosowania z całego kraju. Politycy różnych partii mieli informacje wprost z lokalnych sztabów i przedstawiali dane w sieci.

„Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Toruń, Zabrze, Konin, Kielce, Jelenia Góra, Zielona Góra, Radom, Elbląg – chyba wygraliśmy drugą turę. Nie zatrzymamy się!” – to jeden z internetowych wpisów Donalda Tuska. Potem „dorzucał” kolejne miasta, w których wygrywali kandydaci Koalicji Obywatelskiej.

Dzień zakończył premier postem: „Właśnie stuknęło mi 67. Za dużo, by się cieszyć, o wiele za mało, żeby spasować. Gramy dalej!”.

Druga tura – wyniki wyborów

Najwięcej emocji budziły starcia w największych miastach. Druga tura odbyła się m.in. w Krakowie, Poznaniu, Gdyni czy Wrocławiu. W wielu z nich, jak Kraków, nerwy były do ostatniej chwili. Różnica między kandydatami była tak mała, że o zwycięstwie mógł przeważyć dosłownie jeden głos. Teraz już wszystko wiadomo.

Wybory samorządowe wygrali:

  • Kraków – Aleksander Miszalski - 51,04 proc. głosów
  • Rzeszów – Konrad Fijołek - 54,90 proc.
  • Wrocław – Jacek Sutryk - 68,29 proc.
  • Poznań – Jacek Jaśkowiak - 70,67 proc.
  • Olsztyn – Robert Szewczyk - 53,45 proc.
  • Gdynia – Aleksandra Kosiorek - 62,49 proc.
  • Zielona Góra – Marcin Pabierowski - 57,46 proc.
  • Gorzów Wielkopolski – Jacek Wójcicki - 61,23 proc.
  • Zamość – Rafał Zwolak - 64,78 proc.
  • Elbląg – Michał Missan -  57,92 proc.

Żona posła została prezydentem

W kilku przypadkach można mówić o wyborczych zaskoczeniach. PiS nagle stracił władzę w Zakopanem. Tym razem górale postawili na Łukasza Filipowicza (63,16 proc.). Konkurował z Agnieszką Nowak-Gąsienicą z PiS, która dotychczas była zastępczynią burmistrzai.

W Zabrzu władzę straciła „caryca”, bo tak nazywa się tam Małgorzatę Mańkę-Szulik, która rządzi miastem od 18 lat. Teraz wybory wygrała Agnieszka Rupniewska (57,85 proc. głosów).

Przewrót także w Bełchatowie, gdzie wygrał Patryk Marjan (62,89 proc.) i tym samym został pierwszym i jedynym prezydentem miasta z Konfederacji.

Z kolei Gliwicami będzie teraz rządziła Katarzyna Kuczyńska-Budka. To żona posła PO i ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Nowa prezydentka zdobyła 50,56 procent oddanych głosów.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów