Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowy pawilon w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc otwarty

Nowy pawilon w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc otwarty
DSC03578
Nowy pawilon w rozbudowanym Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, które jest częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW), został uroczyście otwarty w sobotę. Inwestycja zwiększy możliwości leczenia pacjentów
ze schorzeniami układu oddechowego. Wartość zakończonego pierwszego etapu inwestycji, to 46 mln zł, w tym 38,5 mln zł, to środki z funduszy unijnych, a pozostała część, to budżet samorządu województwa.   


Oddajemy ważną inwestycję, na którą długo czekaliśmy, która długo była przygotowywana, powiedział Władysław Ortyl, Marszałek województwa podkarpackiego. – Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wykorzystać na to zadanie środki unijne. Ten nowy obiekt poprawia jakość leczenia, daje możliwość komfortu pracy lekarzom, pielęgniarkom, całemu personelowi, a przede wszystkim pacjentom, którzy będą tu przebywać.

Głównym celem Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc jest zapewnienie kompleksowości i ciągłości realizowanych świadczeń w zakresie chorób układu oddechowego. Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione i wyposażone zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym  z zabytkowego Pałacu Jędrzejewiczów oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanej infrastrukturze znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększą się możliwości skutecznego leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Nowy budynek spełnia wszystkie standardy zarówno dla osób leczących się tutaj, jak i pracującego personelu, przekonuje dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor KSW. – Musimy wszyscy zrozumieć, że rozwój współczesnej medycyny, to kroki do przodu. Stanie w miejscu to cofanie się i myślę, że dzięki wsparciu jakie mamy, jestem spokojny o przyszłość KSW.

To nie koniec prac. Szpital kończy przygotowania do przetargu na kolejne etapy projektu. W następnych dwóch latach powstaną m.in.: oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć. Dzięki temu pacjenci, w tym osoby po przebytym wirusie Covid-19, otrzymają kompleksową opiekę.

Dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, otwieramy dziś obiekt, który stawia na sprawną i nowoczesną diagnostykę układu oddechowego, stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Wiceminister funduszy
i polityki regionalnej. – To inwestycja wyczekiwana od lat. Dzięki otwarciu Centrum diagnozowanie i leczenie pacjentów będzie na najwyższym poziomie. Poprawią się także warunki pracy personelu medycznego.

Dodajmy, że koszt całej inwestycji w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie to około 80 mln zł.

Informacja: KSW nr 1 w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów