Burzowa aura ma objąć przede wszystkim powiaty: bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leski i sanocki. Zagrożone są również okolice samego Krosna.
Intensywne opady i silny wiatr
Zgodnie z wydanym komunikatem, prognozowane są burze z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm. Oprócz deszczu, niebezpieczeństwo stanowią porywy wiatru, które mogą osiągać prędkość nawet do 65 km/h. Tak silne podmuchy są w stanie łamać gałęzie i konary drzew, co stwarza zagrożenie dla pieszych i pojazdów. W niektórych miejscach mogą wystąpić także opady gradu.
IMGW zaleca zachowanie ostrożności i śledzenie bieżących komunikatów pogodowych.
WOT w gotowości do wsparcia
W związku z prognozowaną, gwałtowną pogodą, Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) wprowadziły skrócony czas gotowości do wsparcia lokalnych samorządów w zwalczaniu ewentualnych skutków zjawisk pogodowych.
Żołnierze WOT mogą zostać wezwani do natychmiastowego stawiennictwa:
- do 6 godzin w województwie małopolskim;
- do 12 godzin w województwach: podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim;
- w pozostałych województwach wezwanie w czasie krótszym niż 24 godziny nie jest planowane.
Napisz komentarz
Komentarze