Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom [FOTO]

Takich placówek jest tylko 9 w Polsce. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie odbyło się 2 lipca w Międzynarodowym Centrum Integracji Feniks.
W Rzeszowie ma powstać Centrum Pomocy Dzieciom [FOTO]

Autor: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Podpisy pod nim złożyli: Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, Marcin Mołoń, Prezes Zarządu Fundacji PRO-FIL, Beata Wojtkowska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Chcemy ogłosić tę nową inicjatywę, która wychodzi naprzeciw potrzebom krzywdzonych dzieci. Realizować ją będą Fundacja PRO-FIL, która z miastem już współpracuje, a koordynować Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Będzie to znakomite połączenie kompetencji, idealne połączenie chęci działania społecznego z działaniami administracji różnego szczebla. Dziękuję za tę inicjatywę – powiedział Prezydent Fijołek.

W CPD dzieci pokrzywdzone przestępstwem oraz ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymają pod jednym dachem kompleksową i interdyscyplinarną pomoc. - To tutaj dzieci, które doznały krzywdy, otrzymają BEZPŁATNĄ pomoc terapeuty, psychologa, psychiatry, prawnika, czy pediatry – zaznaczył Marcin Mołoń. 

- Udzielana pomoc jest kompleksowa, a dziecko, które już mnóstwo wycierpiało, nie musi kilka razy w różnych miejscach opowiadać o traumatycznych dla siebie zdarzeniachpodkreśliła Beata Wojtkowska. 

Wg założeń Fundacji PRO-FIL pomoc otrzyma 50 dzieci miesięcznie.

Centrum będzie funkcjonować w budynku RARR przy u. Szopena 51. Jego otwarcie planowane jest na 2025 r. Na razie Fundacja PRO-FIL stara się w Ministerstwie Sprawiedliwości o grant na utworzenie i działanie Centrum. Te środki mają być uzupełniane o dotacje samorządu województwa i miasta. 

Wg UNICEF w Polsce około 630 tysięcy dzieci wymaga specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Wg danych Policji, w województwie podkarpackim średnio ok. 2,5 tysiąca dzieci rocznie zostaje pokrzywdzonych przestępstwem. UNICEF wskazuje na pilną potrzebę poprawy dostępności do usług zdrowia psychicznego.


Podziel się
Oceń

Komentarze