Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Dentysta w każdej szkole. Rząd zabiera się za uzębienie uczniów

Kiedyś w każdej szkole uczeń mógł zapukać do gabinety dentysty. Nawet jeśli się bał, to ból bywał silniejszy. Teraz ma się to zmienić. Do szkół wróci dawny obowiązek.
Dentysta w każdej szkole. Rząd zabiera się za uzębienie uczniów

Autor: Canva

Tyle że opieka stomatologiczna w szkołach – donosi Infor – nie będzie oznaczała gabinetu stomatologicznego w każdej szkole. To co będzie?

Teraz jest źle

Ministerstwo Zdrowia informuje, że stan uzębienia dzieci i młodzieży w Polsce  jest zły. Mamy jeden z najwyższych na świecie i w Europie wskaźników próchnicy u dzieci i młodzieży. 

Dotyczy to również 3-latków. Ponad 40 proc. dzieci z tej grupy ma ubytki próchnicowe. 

To dlatego w czasie ostatniej kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska uczyniła ten temat jednym z konkretów do szybkiej realizacji po wyborach. I najwyraźniej złożonej obietnicy chce dotrzymać 

Od września do szkół ma wrócić – jak podał Infor – opieka stomatologiczna. To kolejna zmiana, jaka czeka dzieci, młodzież i ich rodziców na początku roku szkolnego 2024/25.

Będzie konkurs dla dentystów

Z początku rozważano powrót do przeszłości, czyli – mówiąc hasłowo: gabinet dentystyczy w każdej szkole. Teraz wykluł się inny pomysł: bon na leczenie stomatologiczne dzieci i młodzieży.

Ministerstwo Zdrowia planuje rozpisać konkursy na opiekę stomatologiczną nad grupą szkół w danym powiecie. Oznacza to, że jeden specjalista miałby pod opieką uczniów z kilku szkół. 

Czy jednak znajdą się dentyści, którzy zechcą się tym zająć?

Ministerstwo liczy koszty

Ministerstwo ma nadzieję, że tak. Na czym ją buduje? Na tym, że wzrosły wyceny świadczeń w stomatologii dziecięcej. Są teraz bliższe realiom na tym rynku. Dzięki temu – liczy resort – dentyści zgłoszą się do konkursów i podpiszą umowy z NFZ. 

Według tego planu przeglądy dentystyczne uczniów ruszą już we wrześniu 2024. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, rodzice będą informowani o dostępie do dentystów i stanie zdrowia uzębienia dzieci. 

Teraz MZ szacuje, ile to będzie kosztowało.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów