Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Przedsiębiorco pamiętaj o rozliczeniu składki zdrowotnej za ubiegły rok – termin do 20 maja

Do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok.
Przedsiębiorco pamiętaj o rozliczeniu składki zdrowotnej za ubiegły rok – termin do 20 maja

Źródło: ZUS Rzeszów

To już drugi rok, kiedy przedsiębiorcy będą przekazywać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za miniony rok. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, czyli podatkiem liniowym lub skalą podatkową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie za 2023 rok trzeba przekazać do ZUS-u w dokumencie za kwiecień 2024 roku, najpóźniej do 20 maja.

 

Nadpłacona składka zdrowotna

- Ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 3 czerwca – wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. 

ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia. We wniosku trzeba wskazać jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS. A jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. 

 

Niedopłata za ubiegły rok

Natomiast, gdy z rozliczenia wychodzi niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 20 maja 2024 roku. W obliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne pomoże specjalny kalkulator, który dostępny jest na stronie w zakładce „Firmy”, a następnie „Przedsiębiorco przeczytaj – ważne”, po lewej stronie na zielonym tle wyświetli się m.in. ikonka „Kalkulator składki zdrowotnej”, link https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-skladki-zdrowotnej

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA. Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy: płatników na karcie podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osób współpracujących.

 

Uwaga!

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów