Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa

Ponad 2 mln zł dofinansowania trafi do Rzeszowa. To wsparcie na realizację programu „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa

Źródło: Artur Gernand, Kancelaria Prezydenta, Urząd Miasta Rzeszowa

- Jestem naprawdę szczęśliwy, bo wraca normalność, wraca równe traktowanie samorządów. To jest niezwykle istotne, bo jeszcze do niedawna tak nie było. Miastu Rzeszów, jako, że jest duże a jego prezydent niekoniecznie był szanowany przez poprzedni rząd zabierano dochody z podatków. Jak wyliczyliśmy to kwota nawet 350 mln zł. Nawet w przypadku takich programów jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Rzeszów również był traktowany znacznie gorzej niż inne samorządy – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas poniedziałkowej konferencji, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. 

W 2023 roku dofinansowanie z programu rozwoju czytelnictwa w Rzeszowie otrzymały tylko 2 szkoły i 8 przedszkoli. Łącznie rząd przekazał miastu zaledwie 28 tys. zł. W 2022 r. dotację otrzymały 24 rzeszowskie przedszkola. Byłą to kwota 72 tys. zł.  W 2021 r. dofinansowanie objęło tylko 5 szkół i 3 przedszkola – było to 58,6 tys. zł. - Jako prezydent stolicy województwa dziękuję Pani Wojewodzie Teresie Kubas-Hul i przedstawicielom rządu za sprawiedliwe, transparentne podejście i dofinasowanie, które otrzymaliśmy teraz na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. To kwota aż 474 tys. zł. dla 43 szkół i przedszkoli – dziękował prezydent Konrad Fijołek.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek czy też wyposażenia w niezbędny sprzęt komputerowy, czytniki e-booki, regały, biurka, oświetlenie. Odbiorcami w szczególności będą dzieci i młodzież. Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

- Na realizację programu w tym roku na Podkarpaciu chcę przeznaczyć 2 088 097 mln zł. W poniedziałek zatwierdziłam listę wszystkich szkół wraz z kwotami -  mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.  Z pieniędzy skorzystają w sumie: 452 szkoły, placówki, biblioteki. Wojewoda dodała, że z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach. - Tak, aby teraz uczciwie i rzetelnie przyznać dofinansowanie w szczególności tym placówkom, które wcześniej nie dostawały takiego wsparcia. Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie czy innych gminach na terenie województwa podkarpackiego powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych.

Niemal 55 tysięcy osób, w tym około 25 tysięcy dzieci i młodzieży skorzysta z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja wojewody trafi do wszystkich 160 podkarpackich gmin. W sumie to ponad 34 miliony złotych. Rzeszów otrzyma ponad 1,6 mln zł dofinansowania. 

ŹRÓDŁO: Artur Gernand, Kancelaria Prezydenta, Urząd Miasta Rzeszowa

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów