Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Harce PiS-u wyraźnie mu szkodzą, Koalicja Obywatelska na fali [SONDAŻ]

Gdybyśmy teraz wybierali parlament, to nadal głównymi graczami byliby Koalicja Obywatelska i PiS. Wygląda jednak na to, że partia Kaczyńskiego na razie musi się pożegnać z pozycją sondażowego lidera.

Badanie zostało wykonane 6 i 7 lutego. Oznacza to, że respondentów zapytano o zdanie w gorącym, politycznym okresie. Po awanturze z zatrzymaniem, umieszczeniem w więzieniu i ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W dniu, kiedy ci politycy w asyście posłów PiS próbowali się wedrzeć do Sejmu. W czasie gdy sejmowe komisje śledcze przesłuchują kolejnych polityków partii Kaczyńskiego. 

To wszystko musiało się odbić na notowaniach.

Wysoka frekwencja

Badanie Puls Opinii – Preferencje wyborcze Polaków pracowni Opinia24 wykazało, że gdybyśmy teraz poszli głosować w wyborach do Sejmu i Senatu, to można by liczyć na bardzo wysoką frekwencję. Zgodnie z analizą pracowni mogłoby to być nawet 81 procent. Przypomnijmy, że w październiku 2023 r. do urn poszło 74,38 proc. uprawnionych do głosowania.

Przypomnijmy też, że najwięcej głosów otrzymali kandydaci PiS, ale połączone siły KO, Trzeciej Drogi i Lewicy dały koalicji władzę w Polsce. Nowe badanie pokazuje, że partia Jarosława Kaczyńskiego jest w odwrocie.

Sondaż poparcia

31 proc. respondentów zagłosowałoby dziś na Koalicję Obywatelską. Drugie miejsce zająłby PIS z 24-procentowym poparciem, a trzecie – Trzecia Droga z poparciem na poziomie 16,8 proc. 

Dalej znajdują się:

  • Lewica – 9,1 proc.,
  • Konfederacja – 8,7 proc.,
  • Polska jest jedna – 2,2 proc.,
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 1,5 proc.

Pozostali respondenci zapytani o zdanie albo go nie mają, albo wybraliby inną partię.

PiS dołuje

Co do pierwszej trójki, to wyraźnie rośnie poparcie dla KO. W ciągu miesiąca aż o 6,7 proc., bo w styczniu ta formacja cieszyła się poparciem na poziomie 24,3 proc.

Notowania PiS spadają. W styczniu było to 26,3 proc., czyli o 2,3 proc. więcej niż obecnie.

Trzecia Droga miesiąc temu zanotowała wynik 17,3 proc. czyli nieznacznie lepszy niż dziś.

 

Gdybyśmy teraz wybierali parlament, to nadal głównymi graczami byliby Koalicja Obywatelska i PiS. Partia Kaczyńskiego na razie jednak musi się pożegnać z pozycją sondażowego lidera.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów