Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

III Rzeszowskie Igrzyska Ratownicze – Młodzież w Akcji!

W I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie już w najbliższy piątek odbędą się III Rzeszowskie Igrzyska Ratownicze, organizowane przez szkolną grupę ratowniczą „Respiratorek” we współpracy ze studentami Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, ratownikami medycznymi oraz Samorządem Uczniowskim.
III Rzeszowskie Igrzyska Ratownicze – Młodzież w Akcji!

Źródło: Facebook

W tym roku do rywalizacji zaproszono uczniów rzeszowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami.

1 Liceum Ogólnokształcące od lat aktywnie promuje pierwszą pomoc wśród młodzieży, zachęcając ich do zdobywania i doskonalenia umiejętności w tym zakresie. Wiedza i umiejętności udzielania pierwszej pomocy mogą decydować o ludzkim życiu lub zdrowiu, dlatego tak ważne jest, aby młodzież była świadoma i przygotowana do niesienia pomocy w nagłych sytuacjach.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Podkarpacki Kurator Oświaty, a partnerem igrzysk jest Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Organizacja takiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez zaangażowania uczniów, wolontariuszy oraz licznych sponsorów, którzy ufundowali wspaniałe nagrody dla zwycięzców.

Nauka przez praktykę i rywalizację

Uroczysta inauguracja igrzysk odbędzie się w centrum integracji Feniks. Następnie uczestnicy przystąpią do rywalizacji, która rozpocznie się testem z zakresu pierwszej pomocy. Kolejne etapy to poszczególne scenki symulujące różne sytuacje ratownicze, rozgrywane w murach I LO i na dziedzińcu szkoły. Uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami w udzielaniu pomocy, w tym w resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz użyciu automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Każdą scenkę ocenią sędziowie, przyznając punkty startującym drużynom.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle istotna. W sytuacjach kryzysowych, takich jak zatrzymanie krążenia, wypadki komunikacyjne czy nagłe zachorowania, szybka i skuteczna reakcja osób znajdujących się na miejscu zdarzenia może uratować życie. Nawet podstawowe czynności, takie jak prawidłowe ułożenie poszkodowanego czy wykonanie RKO, mogą znacząco zwiększyć szanse na przeżycie do czasu przybycia służb ratunkowych. Edukacja w zakresie pierwszej pomocy to inwestycja w bezpieczeństwo społeczne, dlatego inicjatywy takie jak Rzeszowskie Igrzyska Ratownicze zasługują na szczególne uznanie.

Zachęcamy do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych i kibicowania młodym ratownikom. Ich zaangażowanie i chęć niesienia pomocy są przykładem dla nas wszystkich.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów