Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 – spokojny start szkoły we wrześniu

W dniu 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało program bezpłatnych szczepień HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat. Wirus HPV odpowiada nie tylko za zachorowania na raka szyjki macicy, ale również inne nowotworowy i choroby HPV zależne. 23 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało nowe dane o szczepieniach przeciw HPV. Jak dotąd wykonano je u ponad 84 tysięcy dzieci w wieku 12-13 lat. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (OPZCI) podkreślają, że kluczowe dla sukcesu projektu będzie przede wszystkim skuteczne dotarcie z informacją o programie do rodziców, tak aby zapewnić najlepsze efekty zdrowotne i wejść na drogę eliminacji wirusa HPV.  Dlatego, wracając z wakacji, warto zadbać o profilaktykę swoich dzieci i zapisać je na bezpłatne szczepienia.
  • Źródło: www.opzci.pl
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12-13 – spokojny start szkoły we wrześniu

Źródło: www.opzci.pl

Najważniejsza jest profilaktyka 

Możemy zapobiec i wyeliminować wirusa HPV poprzez efektywne działania: profilaktykę, wczesne diagnozowanie i odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest zapewnienie dostępu do profilaktyki szczepień HPV i terapii we wcześniejszych stadiach choroby. 

Kluczowa jest rola lekarza rodzinnego, do którego najczęściej trafia pacjent.  Nie zrobimy niczego bez edukatorów, którzy opowiedzą dzieciom, że szczepienia są potrzebne i sensowne. Wychowawcy w placówkach, nauczyciele w szkołach, dzieci rozmawiające z rówieśnikami – oni wszyscy mogą być edukatorami zdrowia pod warunkiem, że dostarczy się im odpowiednią wiedzę i „zaszczepi” w nich zdrowe nawyki” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. 

Szeroka edukacja rodziców, pracowników służby zdrowia i wychowawców przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy na temat wirusa HPV. Szczepiąc dzieci myślimy o ich przyszłości, chcemy  zapewnić im bezpieczne i zdrowe życie. 

 

Korzyści ze szczepienia przeciw HPV 

Szczepienia mają udowodnioną skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).  Zaobserwowano, że skuteczność szczepionki przeciw HPV jest wyższa, jeżeli zostanie ona podana przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego program szczepień profilaktycznych został wprowadzony dla nastolatków.Co ważne, szczepienia są równie istotne dla chłopców, co dla dziewczynek, których również mogą dotknąć nowotwory HPV zależne oraz gdyż są kluczowym ogniwem w zmniejszeniu transmisji wirusa.

„Aby osiągnąć sukces, który jest zakładany, czyli ponad 60% dzieci, które będą zaszczepione w pierwszym roku realizacji tych szczepień, konieczne jest wprowadzenie wielu akcji na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim w placówkach medycznych, przez lekarzy pracujących w POZ, ale również przez lekarzy pracujących w szpitalach, przez apteki, ale także konieczna jest współpraca z Ministerstwem Edukacji, aby była możliwość informowania w szkołach o tych szczepieniach przez systemy informatyczne, które są dostępne” – dodaje prof. Teresa Jackowska. 

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach, a rodzic ma prawo wybrać pomiędzy dwoma preparatami o różnym zakresie ochrony. 

W jaki sposób zapisać dziecko na szczepienie?

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) 
  • przez infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • Internetowe Konto Pacjenta

Aby to zrobić należy:

  • Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  • Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
  • Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
  • Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”.
  • Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  • Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

 

Za pośrednictwem IKP można również  sprawdzić termin i miejsce szczepienia. Należy wejść w zakładkę „Profilaktyka”, następnie „Szczepienia” i „Zaplanowane szczepienia”. Można także odwołać lub zmienić jego termin.

---

Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych (dawniej Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy) jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Program od ponad 10 lat prowadzi w Polsce działania edukacyjne oraz wspiera podniesienie poziomów wyszczepialności, zarówno wśród pacjentów z grup ryzyka, jak też w całym społeczeństwie. Założeniem OPZCI jest to, aby wszyscy i wszędzie, bez względu na wiek, mogli w pełni korzystać z dobrodziejstwa szczepień, co przełoży się na lepszy stan zdrowia i kondycję populacji. Pragniemy skupić uwagę systemu ochrony zdrowia na profilaktykę pierwotną chorób zakaźnych oraz zapewnieniu powszechnego i równego dostępu do szczepionek i szczepień na każdym poziomie opieki zdrowotnej. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządów oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. Więcej informacji na stronie: www.opzci.pl 
 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów